SME
Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Swoboda a Leinen varujú pred spájaním Lisabonskej zmluvy s národnými otázkami

Brusel 29. januára (TASR) - Pred spájaním Lisabonskej zmluvy s vnútropolitickými otázkami varoval dnes predseda ústavného výboru Európskeho parlamentu ...

Brusel 29. januára (TASR) - Pred spájaním Lisabonskej zmluvy s vnútropolitickými otázkami varoval dnes predseda ústavného výboru Európskeho parlamentu Jo Leinen v súvislosti s problémami s ratifikáciou dokumentu v slovenskom parlamente.

"Európa nesmie byť rukojemníkom pre vnútropolitické či vnútrostranícke problémy. Lisabonskú zmluvu treba ratifikovať v 27 krajinách a keď sa celý proces začne s problémami, môže sa to skončiť len zle. Škody by utrpela celá Európa a samozrejme, najviac Slovensko," upozorňuje nemecký europoslanec.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sa zmluva v slovenskom parlamente neratifikovala, podľa Leinena by to odštartovalo negatívnu tendenciu a bol by to zlý príklad pre ostatné členské krajiny EÚ.

"Dostávame sa tým na zlú cestu a nakoniec skončíme v slepej uličke, z ktorej sa nedá von a preto varujem pred tým, aby sa s takýmto niečím začalo. Očakával som, že Slovensko bude príkladom a priekopníkom pri Lisabonskej zmluve a nebude vyrábať dodatočné komplikácie. Je to prekvapenie pre celú Európu, no verím, že sa to predsa len v stredu skončí dobre," dodal Leinen.

Podobný názor má aj podpredseda socialistov v europarlamente Hannes Swoboda, podľa ktorého sú tieto správy zo Slovenska absolútnym prekvapením. Rakúsky člen EP pripomína, že kritika tlačového zákona je jedna vec a Lisabonská zmluva ako dôležitý európsky dokument, ktorý má zreformovať európske inštitúcie, niečo úplne iné. Práve také malé krajiny ako Slovensko sú podľa Swobodu závislé od toho, aby bola Európa silná a mohli sa posilniť ich vlastné práva a možnosti.

SkryťVypnúť reklamu

"Opozícia signalizovala, že nie je spokojná so zákonom, už to vie každý v Európe, teraz však ide o inú otázku," myslí si predstaviteľ eurosocialistov.

V súvislosti s nespokojnosťou s tlačovým zákonom Swoboda poukazuje na to, že na Slovensku a aj v rámci EÚ existujú právne inštitúcie, ktoré môžu urobiť nápravu, ak by to bolo potrebné.

"Neohrozujme však reformnú zmluvu, pretože to samozrejme bude negatívnym príkladom pre ostatné krajiny. Bola by to privysoká cena. V každom prípade treba povedať, že na zákon sa teraz upozornilo a v stredu by mal predsa len zohrať úlohu rozum a proeurópske vedomie," tvrdí Swoboda.

Podľa jeho slov sú prekvapení aj viacerí predstavitelia frakcie Európskej ľudovej strany-Európskych demokratov (EPP-ED), ktorej členmi sú tiež poslanci z SDKÚ, SMK a KDH.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf skupiny slovenských poslancov v EPP-ED Peter Šťastný považuje informácie o konflikte v slovenskom parlamente a tvrdenia premiéra Roberta Fica, že Slovensko v dôsledku postoja opozície zapríčiní neprijatie dokumentu v EÚ, za "hrubé zastrašovanie a šírenie poplašných správ".

"To je v každom prípade neprijateľné, je to falošné. Slovenská opozícia si len plní svoje povinnosti, chráni demokraciu, chráni záujmy občanov SR," uviedol Šťastný pripomínajúc, že tlačový zákon jednoznačne obmedzuje základné demokratické slobody.

Podľa neho treba jasne povedať, že opozícia - s výnimkou výhrad KDH - nie je proti ratifikácii Lisabonskej zmluvy a tento krok nie je ohrozený, nie je však nevyhnutné urobiť ho okamžite.

"Tí, ktorí sa informovali, hneď pochopili o čo tu ide a pochopili, že na Slovensku je vážny problém s porušovaním ľudských práv...To nie je súťaž, aby sme boli prví. My máme vážne politické problémy, spoločenské problémy, ktoré treba riešiť a ktoré opozícia rieši," konštatoval Šťastný.

SkryťVypnúť reklamu

V spájaní otázky tlačového zákona s ratifikáciou Lisabonskej zmluvy slovenský europoslanec problém nevidí. "Myslím, že z hľadiska slovenskej politickej situácie je to skoro povinnosťou... Pokiaľ táto Lisabonská zmluva nie je ohrozená - a ona ohrozená nie je - tak nikto nemá právo šíriť nejaké poplašné správy," dodal Šťastný, podľa ktorého nie je problémom, aby sa ratifikáciou zmluvy slovenský parlament zaoberal opakovane.

Predseda frakcie Joseph Daul sa k situácii vyjadrí až po tom, ako budú známe výsledky stredajšieho hlasovania slovenského parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
  4. V Bratislave sa koná Globsec
  5. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  7. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  1. Život je moc krátky, aby ste ho prekosili
  2. Kto stretne legendárneho Ronalda?
  3. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
  4. V Bratislave sa koná Globsec
  5. Vyhrajte elektrokolobežku SENCOR s tipom od Romana!
  6. Art, Terra, Duo: SodaStream prichádza s novými prístrojmi
  7. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  8. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 138
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 878
  3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 284
  4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 101
  5. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 491
  6. Viete, prečo existuje hmyz? Vďačíme mu za jedlo aj čistý vzduch 2 204
  7. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 2 072
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 1 857
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu