Brusel/Bratislava 29. januára (TASR) - Komisári Európskej únie odpovedali dnes on-line na pripomienky a otázky internetových používateľov v rámci diskusie, ktorá sa uskutočnila pri príležitosti otvorenia nového diskusného fóra na internetovej stránke www.europa.sk.
Na otázky účastníkov z oblasti energetiky, viacjazyčnosti, práv žien či budúcnosti Európy odpovedali komisár EÚ pre životné prostredie Stavros Dimas, eurokomisár pre oblasť energetiky Andris Piebalgs, podpredsedníčka Európskej komisie a komisárka pre inštitucionálne vzťahy a komunikačnú stratégiu Margot Wallströmová, ako aj generálna riaditeľka pre vzdelávanie a kultúru Odil Quintinová. Eurokomisári zvyčajne k svojej odpovedi pripojili aj odkaz na príslušnú webovú stránku, kde sa mohli prípadní záujemcovia podrobnejšie oboznámiť s danou problematikou.
Komisár Piebalgs k téme Trvalo udržateľná energetika v Európe napísal: "Myslím si, že každý môže urobiť veľa pre zefektívnenie využívania energie. To je najrozumnejší spôsob ako znížiť emisie oxidu uhličitého a našu energetickú závislosť od tretích krajín. Môžeme používať prístroje s menšou spotrebou, vypínať svetlo, chodiť verejnou dopravou, vymeniť žiarovky za žiarivky, chodiť pešo, na bicykli alebo viacerí v jednom aute, používať pri varení pokrievku na hrniec."
Okrem klímy a otázok energetiky sa diskusia zamerala aj na medzikultúrny dialóg v rámci EÚ. Generálna riaditeľka pre vzdelávanie a kultúru Odil Qintinová na otázku o používaní ďalších jazykov EÚ odpovedala: "EÚ je založená na viacjazyčnosti. Je to dôležitá súčasť kultúrnej rozmanitosti a úcty k identite. Túto otázku riešime v našom akčnom pláne a do konca roku 2008 vypracujeme stratégiu. Pomáhajú nám v tom spisovatelia a intelektuáli zoskupení vo fóre, ktorému predsedá francúzsko-libanonský spisovateľ Amin Maalouf. V roku 2002 bol v Barcelone prijatý spoločný cieľ hláv štátov, podľa ktorého by každá osoba mala ovládať okrem svojej materčiny dva ďalšie jazyky. Je jasné, že angličtina je dôležitá pre komunikáciu, ale všetky jazyky EÚ sú si rovné."
Do priamej debaty s komisármi sa mohli účastníci zapojiť v anglickom kanáli fóra, ich príspevky boli však k dispozícii aj v slovenskom preklade.
Prostredníctvom fóra, určenom na stretávanie ľudí zo všetkých sociálnych skupín, chce Európska komisia zisťovať verejnú mienku.
Nové fórum by malo umožniť diskutovanie s ostatnými účastníkmi a so zamestnancami európskych inštitúcií a niekedy aj priamo s komisármi.