Tallahassee 29. januára (TASR) V primárnych voľbách v štáte Florida už takmer milión voličov odovzdalo svoj hlas, a to ešte pred samotným dnešným otvorením volebných miestností. Voľby preto zrejme zaznamenajú rekordnú účasť aj napriek tomu, že stranícke centrály republikánov aj demokratov floridských zástupcov potrestali odobratím hlasov delegátov na celoamerickom straníckom kongrese.
Posunutie termínu volieb pred 5. február - na 29. januára - pripravilo floridských demokratov o všetkých 210 straníckych delegátov, republikánom centrála znížila počet delegátov o polovicu na 57.
Podľa informácií televíznej stanice CNN už samotné odovzdanie milióna hlasov v poštovom hlasovaní predznamenáva oveľa vyššiu volebnú účasť než v primárnych voľbách v roku 2000, keď sa volieb zúčastnilo 1,3 milióna voličov. Floridské úrady v pondelok potvrdili, že svoj hlas odovzdalo od 14. januára už 474.000 republikánskych voličov a vyše 400.000 demokratov.
K vysokej účasti voličov čiastočne viedlo aj spojenie primárnych volieb s hlasovaním o majetkovej dani, ale aj ostrá predvolebná kampaň a fakt, že výsledky z Floridy budú známe ešte pred tzv. superutorkom a budú tak môcť ovplyvniť hlasovanie v štátoch s neskoršími voľbami. Prekvapujúca je však vysoká účasť členov Demokratickej strany, ktorí v podstate svojím hlasovaním vôbec neovplyvnia meno budúceho prezidentského kandidáta svojej strany. Ani jeden z kandidátov tam oficiálne neviedol kampaň. Avšak po výsledkoch sobotňajších volieb v Južnej Karolíne, ktoré vyhral senátor Barack Obama, začala jeho politická konkurentka, senátorka Hillary Clintonová, vyzývať voličov na Floride k účasti vo voľbách. Keďže tu má vysokú podporu, svojím priaznivcom prisľúbila osobnú návštevu Floridy v deň volieb, ako aj úsilie o zrušenie sankcie týkajúce sa odobratia hlasov delegátov na nominačnom kongrese.
Väčšinu hlasov republikánskych delegátov by si mali podľa odhadov agentúr rozdeliť v podstate iba dvaja kandidáti. Aj keď sa na hlasy z Floridy celý čas spoliehal Rudy Giuliani, podľa prieskumnej agentúry Zogby Polls sú vedúcimi kandidátmi John McCain s 33 percentami a Mitt Romney s 30 percentami. Giuliani je až na tretej pozícii s podporou 14 percent miestnych voličov, avšak s odstupom iba troch percent nasleduje Mike Huckabee.
Po utorkových primárnych voľbách bude nominačný proces v Spojených štátoch amerických pokračovať voľbami republikánov v štáte Maine v piatok 1. februára a potom superutorkom, počas ktorého sa bude rozhodovať v 24 štátoch. Po oficiálnom rozhodnutí straníckych nominačných kongresov v auguste a septembri a po hlavnom volebnom súboji v októbri, americkí voliči 4. novembra vyberú svojho budúceho prezidenta. Ten sa oficiálne ujme funkcie v januári 2009.
(Spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) jam