Moskva 29. januára (TASR) - Rusko pozvalo iba 400 medzinárodných pozorovateľov na kľúčové prezidentské voľby v marci, oznámil v pondelok šéf Ústrednej volebnej komisie Vladimir Churov. Je to polovica počtu pozorovateľov, ktorí sa volieb zúčastnili pred štyrmi rokmi.
Podobné rozhodnutie urobili ruskí predstavitelia aj v súvislosti s decembrovými parlamentnými voľbami a vyvolalo širokú kritiku Západu. Skupina OBSE monitorujúca voľby (ODIHR) dokonca odmietla vyslať pozorovateľov.
Bývalý sovietsky líder Michail Gorbačov medzitým v pondelok ostro skritizoval celý volebný systém v krajine. Vyhlásil, že o výsledku marcového hlasovania je vopred rozhodnuté a volebný systém potrebuje "vážnu nápravu".
Prezident Vladimir Putin - ktorému ústava nedovoľuje usilovať sa o tretie funkčné obdobie - označil vicepremiéra Dmitrija Medvedeva za svojho favorizovaného nástupcu. Jeho podpora Medvedeva a kontrola Kremľa nad väčšinou celoštátnych médií vlastne zaručujú vicepremiérovi úrad prezidenta.
Churov uviedol novinárom, že počet pozvaných pozorovateľov stačí na posúdenie, či sú voľby slobodné a spravodlivé.
Medzi pozvanými je 70 predstaviteľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorej správa o voľbách sa na Západe pokladá za smerodajnú. Ďalší pozorovatelia prídu z Európskeho parlamentu, z parlamentného zhromaždenia OBSE a zo Spoločenstva nezávislých štátov, čiže voľného zoskupenia bývalých sovietskych republík s dominantným postavením Ruska.
Úrad OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) sídliaci vo Varšave, ktorého úlohou je monitorovať voľby, uviedol, že sa až do dnešných večerných hodín nebude k záležitosti vyjadrovať.
Správu priniesla tlačová agentúra Associated Press.
2 jam