COLUMBIA, BRATISLAVA. Barack Obama je znovu v hre o prezidentskú nomináciu. Jeho prvenstvo v Južnej Karolíne, kde polovicu demokratických voličov tvoria černosi, nebolo prekvapením.
Tým bol však obrovský náskok pred jeho hlavnou súperkou Hillary Clintonovou. Senátorka New Yorku nezískala ani polovicu z hlasov svojho kolegu z Illinois.
„Po štyroch veľkých zápasoch v každom kúte krajiny sme získali najviac hlasov, najviac delegátov a vytvorili sme najrôznorodejšiu koalíciu Američanov,“ povedal po oznámení výsledkov Obama, kým dav mu tlieskal a skandoval: „Dokážeme to, na rase nezáleží!“
Druhý JFK
Obamu v Južnej Karolíne pritom podržali práve černošskí voliči. Presvedčil iba štvrtinu belochov. To nahráva tímu Hillary Clintonovej, ktorá už takmer rok vedie rozsiahlu kampaň v štátoch, kde o týždeň prebehne „superutorok“.
V 22 štátoch vrátane Kalifornie, New Yorku či Illinois, sa rozhodne až o vyše polovici delegátov, ktorí v národných konventoch Demokratickej a Republikánskej strany v lete rozhodnú, koho vyšlú do novembrových prezidentských volieb.
Nič však nemusí byť rozhodnuté ani po 5. februári. Ak budú šance vyrovnané ako doteraz, kampaň sa bude ťahať až do marca či dokonca apríla.
Rovnako ako republikáni, ani demokrati stále nemajú jasného favorita, hoci u nich sa aspoň výber zúžil na dvoch politikov. Na Obamovu stranu sa pritom pridáva čoraz viac známych osobností a celebrít.
Médiá ho dávno označili ako čierneho Johna F. Kennedyho. Teraz si to o ňom myslí aj dcéra mladého zavraždeného prezidenta.
Caroline Kennedyová vyjadrila svoju podporu v komentári pre New York Times. „Nikdy som nemala prezidenta, ktorý by ľudí inšpiroval ako môj otec. Teraz verím, že som našla človeka, ktorý by mohol byť takým prezidentom – nie iba pre mňa, ale aj pre novú generáciu Američanov,“ napísala pre NYT.
Republikánska Florida
Republikáni, ktorí súťažili o hlasy v Južnej Karolíne minulý týždeň (vyhral tam John McCain), už niekoľko dní kampaňujú na Floride.
Kým demokrati nebudú rozhodovať o delegátoch ako v prípade Michiganu (pretože regionálni demokrati neposlúchli ústredie strany a vypísali skorší termín) medzi republikánmi pôjde zajtra o mimoriadne napínavý a dôležitý súboj.
Vo veľmi nepríjemnej pozícii je bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani, ktorý doterajšie primárkové štáty vypustil a sústredil sa práve na slnečný štát, kde žije množstvo ľudí z New Yorku. Prípadná prehra by mu mohla krátko pred superutorkom veľmi poškodiť.
Jeho pozície môže podľa prieskumov verejnej mienky ohroziť rovnako senátor z Arizony John McCain, ako aj exguvernér z Massachusets Mitt Romney.