Moskva 28. januára (TASR) - Rusko dopravilo do Iránu poslednú z ôsmich dodávok uránového paliva pre prvú jadrovú elektráreň v islamskej republike. Informovala o tom ruská štátna spoločnosť Atomstrojexport, ktorá buduje elektráreň v juhoiránskom Búšahri.
Moskva odoslala prvú dodávku uránového paliva v decembri minulého roka po niekoľkomesačných sporoch medzi oboma štátmi, údajne kvôli meškajúcim platbám za vybudovanie reaktora. Poslednú dodávku 8,6 ton jadrového paliva dostal Irán v noci nadnes, pričom celkovo mu Rusko dodalo vyše 120 ton uránu, uviedla hovorkyňa Atomstrojexportu.
Teherán dúfa, že svoju prvú jadrovú elektráreň s kapacitou 1000 megawattov uvedie do prevádzky na polovičný výkon v lete tohto roka. Iránsko-ruský projekt sa mal pôvodne dokončiť začiatkom tisícročia, z rôznych dôvodov ho odložili najmenej päťkrát.
USA boli pôvodne proti tomu, aby Rusko prevzalo kontrakt na výstavbu elektrárne v Iráne a dodalo pre ňu palivo. Svoj postoj však zmiernili po súhlase Teheránu s tým, že jadrové palivo vráti Rusku, čo zaistí, že z neho nebude môcť získať plutónium na zbrojné účely.
Rozhodnutie Ruska poslať jadrové palivo do Iránu prišlo po správe amerických tajných služieb, podľa ktorej Teherán zastavil jadrový zbrojný program koncom roku 2003 a odvtedy ho neobnovil. Irán trvá na tom, že takýto program nikdy nemal.
USA a Rusko uviedli, že vzhľadom na dodávky jadrového paliva nemusí Irán pokračovať vo vlastnom programe obohacovania uránu, ktorého zastavenie žiada Bezpečnostná rada OSN pre obavy, že ním islamská republika získa materiál pre jadrové zbrane. Teherán však vyhlásil, že v obohacovaní uránu bude pokračovať, pretože ho potrebuje na výrobu paliva pre budovaný ľahkovodný reaktor.
Správu priniesla agentúra Associated Press.