Praha 27. januára (TASR) - Hoci do českých prezidentských volieb zostáva len 12 dní, stále nie je jasné, či voľba prebehne tajne alebo verejne. V programe Českej televízie Otázky Václava Moravce o tom diskutovali predseda Poslaneckej snemovne Miroslav Vlček (ČSSD) a predseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Obaja sa pritom vyjadrili pre tajnú voľbu.
Vlček sa z pozície predsedu snemovne obrátil na právnikov, ktorí sa zaoberajú ústavným právom, aby vypracovali analýzu. Tá ukáže, či je možné, aby poslanci a senátori hlasovali rozdielne. "Väčšinou sa prikláňajú k tomu, že každá komora môže o procedúre hlasovať samostatne," vyhlásil Vlček. Konkrétnu procedúru vrátane napríklad obmedzenia prejavu rečníkov navrhne podľa vyplnených dotazníkov, ktoré rozoslal jednotlivým poslaneckým klubom. "Následne to ešte doladíme so Senátom," dodal Vlček.
Podobný názor na verejnú voľbu s oddeleným hlasovaním má aj predseda Senátu. "Považoval by som to za veľmi nedôstojné. Senátori a poslanci by mali mať právo voliť tajne," uviedol Sobotka. "Ukážme ľuďom, že sa dokážeme správať slušne," dodal.
Kandidáti na post prezidenta republiky Václav Klaus a Jan Švejnar majú v úmysle predstúpiť v utorok pred poslanecký klub ČSSD. Sociálni demokrati aj Strana zelených vyhlasujú, že budú podporovať Jana Švejnara. Aj pre ODS je voľba jasná - budú voliť Václava Klausa. "My na tom nebudeme nič meniť, pre nás je favoritom Václav Klaus, ktorý za uplynulých päť rokov dokázal, že je dobrým prezidentom Českej republiky," vyhlásil senátor Sobotka.
Diskutuje sa predovšetkým o spôsobe voľby hlavy štátu. Podľa prieskumov by ľudia dali prednosť verejnej voľbe, naopak politici sa jej bránia. "Platí určité zvykové právo, voľba by podľa mňa mala prebehnúť tajne. Verejné voľby sa v histórii objavili len v extrémnych situáciách, akou bola totalita," uviedol Vlček. Podľa neho bude mať mandát získaný tajnou voľbou väčšiu silu. Taktiež prezradil, že bude voliť Jana Švejnara a že ČSSD má v úmysle stáť za týmto kandidátom vo všetkých troch kolách.
Verejnú voľbu presadzuje v súčasnosti jediná parlamentná strana - KDÚ-ČSL. Podľa ministra bez kresla za ľudovcov Cyrila Svobodu je lepšie vyjadriť podporu otvorene a transparentne. "Čo považujem za zradu kresťanskej politiky je uzatvárať nejaké dohody za chrbtom voličov," uviedol už v minulosti Svoboda. Špekuluje sa totiž o zákulisných dohodách, podľa ktorých by ODS mala výmenou za podporu Klausa podporiť zákon o majetkovom vyrovnaní s cirkvami.
(spolupracovníčka TASR Dana Meissnerová) tf juh