Minister zahraničných vecí ČR Karel Schwarzenberg sa domnieva, že rokovania o zmluvách o umiestnení radaru nemá zmysel odkladať pre novú vládu v USA.
Schwarzenberg to dnes povedal v diskusnej relácii Českej televízie Otázky Václava Moravce. "Odchádzajúci kabinet chce dosiahnuť väčší úspech a bude ústretovejší ako nová vláda, ktorá na to bude mať štyri roky. Myslím si, že teraz môžeme pre Českú republiku vyjednať lepšie podmienky. Vychádzam z úvahy, že odchádzajúca administratíva chce dosiahnuť úspech, má na to obmedzený čas, tak bude asi ústretovejšia ako administratíva, ktorá potom bude mať štyri roky času," povedal Schwarzenberg. Odmietol, že by prípadný demokratický kabinet rokovania o radare prerušil. Iba by preň nebol takou prioritou.
Minister pripustil, že zmluva medzi ČR a USA, ktorú potom dostane na schválenie parlament, by mohla byť podpísaná ešte pred aprílovým summitom NATO. "Záleží od podmienok, ktoré ČR vyjedná, nie od toho, či to bude o mesiac skôr alebo neskoršie," konštatoval Schwarzenberg a dodal, že termín vzájomnej dohody nepozná.
Podľa jeho názoru sa tiež nedá vylúčiť, že zmluvy o umiestnení radaru budú ratifikované pred aprílovým summitom NATO. "Časový plán neexistuje, podľa môjho názoru to však ešte bude nejaký čas trvať. Nie je dôležité kedy, ale to, aby boli splnené a vyjednané naše podmienky," uzavrel minister zahraničných vecí.
Český minister zahraničia Karel Schwarzenberg dnes kritizoval aj odpor Ruska voči plánovanému rozmiestneniu amerického systému protiraketovej obrany v strednej Európe. Moskvu obvinil zo snahy opäť získať vplyv, ktorý mala za sovietskej éry. V diskusii v českej verejnoprávnej televízii Schwarzenberg povedal: "Všetko je to súčasťou politickej hry o vplyv v Európe....Rusko sa snaží dosiahnuť to, čo malo za Sovietskeho zväzu."
Moskva opakovane odmietla americké ubezpečenia, že plánovaný radar v Česku a desať protibalistických striel v Poľsku nemajú byť namierené proti Rusku. Washington tvrdí, že ich cieľom je odvrátiť hrozbu zo strany takých štátov, ako je Irán. Schwarzenberg uviedol, že Japonsko, ktoré je priamym susedom Ruska, vybudovalo ten istý typ protiraketovej obrany, aký sa plánuje v Česku a Poľsku, pričom Moskvu to nenahnevalo.
Podpredseda poslaneckej snemovne Lubomír Zaorálek doplnil, že aprílový summit NATO v Bukurešti v Rumunsku nie je pre radar nijako kľúčovým, ak sa tam táto otázka nebude podrobne rozoberať. Posťažoval sa na súčasnú českú vládu, že vyjednáva príliš benevolentné podmienky. Poľsko, kde by mali byť umiestnené rakety, je vraj pri rokovaniach s USA podstatne tvrdšie.
Spojené štáty by do roku 2012 chceli doplniť svoj protiraketový štít skupinou protiraketových striel v Poľsku a protiraketovým radarom v Česku. Systém má odraziť prípadný raketový útok proti USA alebo ich spojencom zo strany Iránu.
Autor: ks