Naivasha 27. januára (TASR) - Etnické zrážky medzi kmeňmi v Keni si dnes vyžiadali najmenej jednu obeť v meste Naivasha v regióne Rift Valley. Znepriatelené gangy zapaľovali domy a autá, hlavná cesta mesta bola zablokovaná, uviedla agentúra Reuters.
Bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan, ktorý je v Keni na sprostredkovateľskej misii, sa dnes v Rift Valley stretol s opozičným lídrom Railom Odingom.
Annan varoval pred narastajúcim násilím a poukázal na to, že nejde len o problém nespokojnosti s výsledkom volieb. "Nebuďme detinskí a nemyslime si, že toto je problém volieb. Je to oveľa širšie a hlbšie," povedal ešte v sobotu bývalý prvý muž OSN na margo situácie.
"Voľby boli len vonkajšou fasádou nenávisti, ktorá tlela roky," napísal komentátor Gitau Warigi v dnešnom vydaní novín Sunday Nation. Podľa prieskumu v periodiku len tesná väčšina Keňanov verí, že Annan bude schopný vyriešiť krízu, z 2000 respondentov si to myslí 51,6 percent opýtaných.
Prívrženci prezidenta Mwaia Kibakiho z kmeňa Kikujov bojujú s príslušníkmi kmeňa Luov a ďalších etnických skupín, ktoré podporujú opozičného lídra Odingu a jeho Oranžové demokratické hnutie (ODM).
Násilie v Keni prepuklo po decembrových voľbách a opätovnom zvolení Kibakiho, čo opozícia neuznala. Vyplavilo to na povrch desiatky rokov tlejúce nezhody medzi kmeňmi. Počas mesiac trvajúcej krízy v krajine už zahynulo približne 750 ľudí.
Nepokoje v západokenskom meste Nakuru, predtým pokojnom turistickom centre, boli za posledné tri dni najhoršími kmeňovými bojmi a krviprelievaním od volieb 27. decembra.
Štvrť milióna ľudí opustilo svoje domovy. Politická kríza v Keni zdvihla vlnu násilia, ohrozila jej demokratické výdobytky, odohnala turistov a poškodila jednu z najsľubnejších ekonomík Afriky.