Uviedol pritom, že nemá v stredoázijskej krajine na túto funkciu dostatočnú podporu.
"Minulú noc som informoval generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, že sťahujem svoje meno z výberu na post jeho osobitného predstaviteľa pre Afganistan," uviedol Ashdown (66) vo vyhlásení. "Je mi jasné, že prinajmenšom v Afganistane neexistuje potrebná podpora pre efektívne vykonávanie tejto funkcie."
Afganský veľvyslanec pri OSN v sobotu uviedol, že by za vyslanca chcel skôr britského generála v silách NATO Johna McColla, než Ashdowna.
Ashdown v minulosti pôsobil ako vysoký predstaviteľ OSN a Európskej únie v Bosne, teraz riadi bruselský inštitút pre vzťahy medzi Ruskom a EÚ. Západné diplomatické zdroje v polovici januára uviedli, že súhlasil s návrhom generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, aby sa stal jeho zástupcom v Afganistane.
Generál McColl bol prvým veliteľom medzinárodných mierových síl v Kábule po Američanmi vedenej invázii do krajiny v roku 2001. Pôsobil tiež ako britský osobitný vyslanec pre Afganistan pre boj proti drogám. V súčasnosti je zástupcom najvyššieho spojeneckého veliteľa NATO v Európe.
Úlohou vyslanca OSN je koordinovať medzinárodné úsilie v oblasti rekonštrukcie a zlepšenia bezpečnostnej situácie v nepokojnej stredoázijskej krajine.
Informovala o tom agentúra Reuters.