Davos 26. januára (TASR) - Turecko očakáva, že sa do 15 rokov zaradí medzi desiatku najväčších hospodárstiev sveta, keď zintenzívňuje významné reformy a stáva sa čoraz viac európskou krajinou. Uviedol to dnes turecký minister zahraničných vecí Ali Babacan.
Ankara sa podľa neho pripravuje na členstvo v Európskej únii napriek oponentom vedeným francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, ktorý sa snažil zmeniť cieľ rozhovorov s Tureckom na privilegované partnerstvo. Babacan však priznal, že rozhodnutie o prípadnom prijatí nebude závisieť len na splnení kritérií, ale bude aj politické.
Ako moslimská krajina, ktorá je demokratická, sekulárna a multikultúrna, dodá Turecko Európskej únii "obrovskú silu" rozšírením jej kultúr, etnických skupín a hodnôt. EÚ sa tak stane "skutočne globálnym hlasom", nielen "kresťanským klubom", vyhlásil Babacan. "Európa jedného náboženstva je veľmi nebezpečný prístup," varoval.
Babacan vo vystúpeniach na Svetovom ekonomickom fóre v Davose vyzdvihol transformáciu Turecka za posledných päť rokov a odhodlanie krajiny pokračovať v ekonomických, politických a spoločenských reformách.
Šéf tureckej diplomacie tiež uviedol, že politikou Ankary je mať "mierové a prosperujúce susedstvo". Turecko podľa jeho slov patrí k "hlavným aktérom" v Iraku, vedie dobrý dialóg so Sýriou a Iránom a práve hostilo gréckeho premiéra Kostasa Karamanlisa.
Turecko je proti akejkoľvek jadrovej energii v regióne a domnieva sa, že nukleárny spor s Iránom treba riešiť dialógom a diplomaciou namiesto americkej politiky sankcií a izolácie. "Jednoducho len izolovať Irán podľa nášho názoru spôsobí, že Irán bude vnútri jednotnejší, a oslabí to reformistov," dodal Babacan.
Správu priniesla agentúra Associated Press.