Stalo sa tak po jeho návšteve území, ktoré v krajine zasiahla vlna etnického násilia po sporných decembrových voľbách prezidenta.
Za nevyhnutné považuje Annan vyšetrenie prípadov násilia a predvedenie vinníkov pred spravodlivosť. Konflikt podľa neho mohli spustiť sporné voľby, ale "vyvinul sa do niečoho iného". "Vláda bude musieť urobiť čokoľvek na zvýšenie bezpečnosti," dodal Annan novinárom.
Bývalý šéf OSN je v Keni ako sprostredkovateľ v rámci úsilia o nájdenie politického riešenia krízy.
V západokenskom meste Nakuru si etnické násilie od štvrtka vyžiadalo už najmenej 25 mŕtvych. Po piatkových pouličných zrážkach polícia dnes do miestnej márnice priviezla 16 obhorených ľudských tiel.
V meste zasiahnutom najnovšou vlnou kmeňového násilia po spornom víťazstve Mwaia Kibakiho v decembrových prezidentských voľbách, sa dnes ozývali sporadické výstrely. Po piatkových bojoch ostalo v uliciach na zemi niekoľko tiel zasiahnutých šípmi a údermi mačiet.
V Nakuru, ktoré je centrom kenského regiónu Rift Valley, už zhoreli stovky domov, tisíce ľudí museli utiecť. Medzi sebou pritom zvádzajú boje príslušníci z kmeňa prezidenta Kibakiho a iné etnické skupiny, ktoré Kibakiho obviňujú z ukradnutia volebného víťazstva.
Takmer mesiac trvajúce povolebné nepokoje si v Keni vyžiadali už 700 obetí, svoje domovy muselo opustiť viac ako štvrť milióna obyvateľov.
Informovala o tom agentúra AP.