NEW YORK, BRATISLAVA. Hillary Clintonová má skúsenosti a John McCain je principiálny. Tak zdôvodnil americký denník New York Times svoju podporu kandidátom na Biely dom. Zverejnil ju dva týždne pred „superutorkom“, keď si vyše 20 štátov vrátane New Yorku vyberie svojich favoritov do amerických prezidentských volieb.
Newyorské Timesy sú tretím najväčším americkým denníkom a ich podpora dvom kandidátom môže ovplyvniť výber stúpencov Republikánskej a Demokratickej strany aj v iných štátoch. Môže, ale aj nemusí. Vplyv denníkov na mienku voličov v ére internetu klesá .
New Yorku Times tradične verí viac demokratom. Neprekážalo by mu, ani keby na Biely dom kandidoval černošský senátor z Illinois Barrack Obama, jeho rivalka z New Yorku Hillary Clintonová má však podľa novín viac skúseností. „Obaja by pomohli zlepšiť svetový imidž Ameriky, ktorý prezident Bush výrazne poškodil,“ napísali na svojej názorovej stránke.
U republikánov ľahká voľba
„Silno nesúhlasíme so všetkými republikánmi, ktorí kandidujú za prezidenta,“ začal denník hneď zostra svoje zdôvodnenie republikánskeho výberu. Vytýka im okrem iného nepripravenosť plánu na ústup z Iraku. Niekoho si však vybrať museli a z ich pohľadu to bola „jednoduchá voľba“.
U Johna McCaina vypichli najmä jeho principiálnosť. Redakcia vyzdvihuje senátorov antirepublikánsky postoj ku globálnemu otepľovaniu či imigračnej politike.
¶Tvrdo zaútočil denník najmä na Rudyho Giulianiho, bývalého starostu New Yorku. „Nedá sa mu veriť, je pomstychtivý a jeho arogancia vyráža dych,“ napísal jeho domovský denník. Pred štyrmi rokmi podporil Johna Kerryho. A to dokonca už v primárkovom období, keď sa Kerrymu veľké nádeje nedávali.
Otázny účinok
Otvorené vystúpenie za jednotlivých kandidátov je v americkej tlači bežné. Vo voľbách v roku 2000 sa chystalo podporiť jedného z kandidátov až 96 percent novín s nákladom nad dvestotisíc výtlačkov. Napriek tomu podobné vyhlásenia nemusia byť účinné. Štúdie z 2004 hovoria, že ich vplyv z roka na rok klesá. Môže za to množstvo informácií, ktoré občania získavajú z iných zdrojov, najmä z internetu či televízie.
Redaktori denníkov to zdá sa vedia. „Nemyslíme si, čitateľ po prečítaní editoriálu hneď zmení názor,“ povedal pred štyrmi rokmi pre American Journal Review komentátor z New York Times Gail Collins.
LA Times pretlačili Nixona
Najväčšie celonárodné denníky USA Today a konzervatívny Wall Street Journal podobnú podporu kandidátovi v minulosti nedávali. Po 36 rokoch sa ju naopak chystá zverejniť štvrtý najväčší americký denník Los Angeles Times.
Noviny zo slnečnej Californie prestali s otvorenou podporou kandidátov po kampani v roku 1972, keď sa silne postavili za republikána Richarda Nixona. Aj podpora losangelských Timesov mu pomohla znovu získať Biely dom. Po afére Watergate a zmenách vo vedení denníka sa redakcia rozhodla s podobnými vyhláseniami skoncovať. Teraz sa k nim znova vracia. Podpora denníkov podľa jej redakcie už nie je v období internetu taká významná.