Moskva 25. januára (TASR) - Dolná komora ruského parlamentu schválila dnes zrušenie dohody s Ukrajinou o využívaní radarových staníc na jej území. Dôvodom je nedostatočná technická podpora z ukrajinskej strany, ako aj nová snaha Kyjeva o vstup do NATO.
Rusko a Ukrajina podpísali dohodu o prenájme radarových zariadení pri Mukačeve a Sevastopoli v roku 1997. Podľa dokumentu Rusko pokrýva všetky prevádzkové náklady týchto zariadení, zatiaľ čo Ukrajina má na starosti ich údržbu.
Námestník ruského ministra obrany Nikolaj Pankov na zasadnutí Štátnej dumy uviedol, že Ukrajina prakticky prestala plniť svoje záväzky na základe tejto dohody v prospech budúceho vstupu do Severoatlantickej aliancie.
"V otázkach národnej bezpečnosti sa zahraničná politika Ukrajiny čoraz viac orientuje na integráciu do NATO," povedal Pankov. Využívanie systémov skorej výstrahy a monitorovania vesmíru na Ukrajine by podľa neho mohlo v budúcnosti ohroziť bezpečnosť Ruska, pretože by mohlo dôjsť k únikom strategických informácií do tretích krajín, citovala ho agentúra RIA Novosti.
Rusko pred niekoľkými rokmi spustilo program rozvoja svojich vesmírnych síl, ku ktorému patrí výstavba a využívanie radarov skorého varovania výlučne na ruskom území. Tento rok majú uviesť do prevádzky nový radar v petrohradskom regióne, ďalší budujú v juhozápadnom Armavire.
Okrem radarových staníc na Ukrajine má v súčasnosti Rusko v prenájme radary v Bielorusku, Kazachstane a Azerbajdžane.
Horná komora ruského parlamentu bude o zrušení dohody s Ukrajinou diskutovať 30. januára, analytici očakávajú schválenie návrhu. Moskva by prestala plniť svoje záväzky z dohody 12 mesiacov po tom, ako o tom oficiálne upovedomí Kyjev.
Ruskí poslanci dnes tiež ratifikovali medzivládnu dohodu s Ukrajinou o predĺžení prevádzky a údržby odpaľovacích zariadení pre balistické strely RS-20 (v klasifikácii NATO majú označenie Satan). Systémy vyrábal ukrajinský podnik Južmaš.