Berlín 25. januára (TASR) - Poslanci nemeckého Spolkového snemu (Bundestagu) si dnes v prítomnosti najvyšších ústavných činiteľov krajiny, prezidenta Horsta Köhlera, kancelárky Angely Merkelovej i predsedu zákonodarného zboru Norberta Lammerta uctili pietnou hodinkou obete niekdajšieho fašistického režimu.
Najvyšší predstaviteľ Bundestagu Norbert Lammert vyzdvihol pri tejto príležitosti osobitnú zodpovednosť v boji proti antisemitizmu, rasizmu a netolerancii.
Podľa jeho slov zostávajú udalosti spred 75 rokov, keď sa Nemecko vydalo na cestu diktatúry národných socialistov, trvalým varovaním pre všetky demokratické sily.
Rečník zároveň ubezpečil, že v súčasnom Nemecku sa zodpovední spoločnými silami a rozhodným spôsobom postavia proti akýmkoľvek snahám o ignoráciu súčasnej demokracie, jej obchádzanie alebo voči prípadným útokom na existujúci poriadok.
Po trpkých skúsenostiach z minulého storočia sa nikde vo svete a v Nemecku obzvlášť nebude tolerovať žiadna forma extrémizmu, rasizmu a antisemitizmu, konštatoval podľa agentúry DPA Norbert Lammert a označil za zahanbujúce, že židovské zariadenia v krajine musia pred možnými útokmi ešte stále chrániť v Nemecku príslušníci polície.
Za viac porozumenia pre inakosť obrovských más obyvateľstva našej planéty sa v texte, ktorý prečítala pred poslancami popredná nemecká herečka Angela Winklerová, vyslovila pražská nemecky píšuca literátka Lenka Reinerová (91), ktorá sa na zasadaní nemohla zúčastniť zo zdravotných dôvodov.
Podľa názoru ženy, ktorej blízki zahynuli v období holokaustu v koncentračných táboroch a ktorej sa vydaril útek pred národným socializmom cez Francúzsko až do Mexika, treba urobiť viac pre čo možno najlepšie vzájomné porozumenie.
Lenka Reinerová v tejto súvislosti upozornila, že proti novému negatívnemu fenoménu, akým je terorizmus, musíme a môžeme urobiť niečo iba spoločnými silami, každý v rámci svojich možností. Aj písané slovo by k tomu mohlo účinne prispieť, vyplynulo z jej slov.
27. január, deň, v ktorý došlo v roku 1945 na sklonku druhej svetovej vojny k oslobodeniu koncentračného tábora Osvienčim, je v Nemecku od roku 1996 Pamätným dňom obetí národného socializmu a v celosvetovej relácii od roku 2005 Medzinárodným pamätným dňom obetí holokaustu.