"Naším veľkým želaním je byť prvými, (čo uznajú nezávislosť Kosova), a to nie v prvých sekundách, ale v prvej desatine sekundy," povedal Topi pre novinárov po návšteve sporného regiónu, ktorý je zatiaľ pod správou OSN. "Myslím si, že úplne prví nebudeme...našim srdcom a dušou však budeme prví," dodal. Ako ďalej uviedol, ak by aj Srbsko na Kosovo po jeho osamostatnení uvalilo obchodnú či energetickú blokádu, jej dopad by bol "nulový". Srbská provincii podľa Topiho môže prijať ekonomickú pomoc "nielen z Albánska, ale od celého medzinárodného spoločenstva".
Kosovský premiér Hashim Thaci vo štvrtok v Bruseli povedal, že vyhlásenie nezávislosti provincie je otázkou najbližších dní a nová krajina vznikne v "spolupráci" s Európskou úniou (EÚ) a Spojenými štátmi. Ruský prezident Vladimir Putin sa naopak v rovnaký deň po stretnutí so srbským prezidentom Borisom Tadičom a premiérom Vojislavom Koštunicom vyjadril, že Rusko je kategoricky proti jednostrannému vyhláseniu nezávislosti Kosova. Na schôdzke podpísali významnú dohodu o spolupráci v oblasti energetiky, ktorá sa považuje aj za prejav podpory v súvislosti s budúcnosťou spornej srbskej provincie.
Kosovskí etnickí Albánci chcú so Srbskom pretrhnúť všetky vzťahy. Belehrad, podporovaný Ruskom, takéto riešenie odmieta, ponúka ale provincii autonómiu v rámci krajiny. Spojené štáty ako aj väčšina európskych krajín sú pripravené Kosovo uznať.