New York/Paríž 25. januára (TASR) - Nestačí len spomínať, smútiť a ctiť si pamiatku tých, čo zahynuli počas holokaustu. Sme povinní aj učiť a vychovávať živých a starať sa o ich vývoj.
V našich deťoch musíme rozvíjať pocit zodpovednosti tak, aby raz aj oni mohli budovať spoločnosť ochraňujúcu práva všetkých občanov, uviedol generálny tajomník Organizácie Spojených národov Pan Ki-mun v posolstve k tohtoročnému Medzinárodnému dňu pamiatky obetí holokaustu, pripadajúcemu na 27. januára.
Tým, čo hovoria, že holokaust nebol, alebo sa zveličuje, odpovedáme: sme rozhodnutí naďalej si ctiť pamiatku všetkých nevinných mužov, žien i detí, čo zahynuli v rukách nacistov a ich pomáhačov. Žialime za tretinou židovskej populácie, ale aj za členmi ďalších menšín, ktoré sa stali obeťami plánovanej genocídy, pričom sa mohli stať prínosom pre rozvoj ľudstva, uviedol Pan Ki-mun v posolstve.
OSN pripravila pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu vo svojom sídle v New Yorku dve výstavy pod názvom The Holocaust: Stories of Rescue. Pre návštevníkov budú výstavy sprístupnené do 2. marca, pričom oficiálna vernisáž je stanovená na 29. januára 2008.
Na spomienkovom podujatí venovanom pamiatke obetí holokaustu 28. januára v Paríži sa zúčastní aj generálny riaditeľ Organizácie Spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO) Koičiro Macuura.
Valné zhromaždenie (VZ) OSN rezolúciou č. 60/7 nazvanou Pamiatka holokaustu, schválenou 1. novembra 2005, rozhodla, že 27. január, dátum oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim-Birkenau v roku 1945, bude Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu.
V tej istej rezolúcii VZ vyzvalo členské štáty OSN, aby vypracovali vzdelávacie programy, ktorými by sa do vedomia budúcich generácií vpísalo ponaučenie o holokauste s cieľom predchádzať genocíde a systematickému vyvražďovaniu.
Viac na: www.un.org
www.unesco.org