ISLAMABAD 25. januára (SITA/AFP) - Pri operáciách pakistanskej armády proti islamským militantom v nepokojnej provincii Južný Vazíristan pri hraniciach s Afganistanom zahynulo od ich začiatku pred tromi týždňami už najmenej 230 ľudí. Najmenej 200 obetí bolo na strane militantov, 30 na strane vládnych vojsk. V piatok o tom informovala pakistanská armáda.
Operácie sa sústreďujú na stúpencov údajného vodcu al-Kájdy v Južnom Vazíristane Bajtulláha Mehsúda, ktorého pakistanská vláda obviňuje zo zavraždenia pakistanskej expremiérky Bénazír Bhuttovej a desiatok ďalších krvavých útokov po celej krajine. "Naša armáda v oblasti už skonsolidovala sily, momentálne prebieha pátranie od domu k domu," informoval v piatok v Islamabade hovorca pakistanskej armády Athár Abbás.
Pakistan aj v piatok už po niekoľkýkrát jednoznačne odmietol ponuku Spojených štátov na výpomoc v boji proti militantom v Južnom Vazíristane. Práve tu sa podľa informácií amerických tajných služieb nachádza "hlavný stan" teroristickej siete al-Kájda a skrývať by sa tu mali aj jej hlavní predstavitelia vrátane jej šéfa Usámu bin Ládina.
Americký minister obrany Robert Gates na štvrtkovej tlačovej konferencii vo Washingtone vyhlásil, že Američania sú "pripravení, schopní a chcú pomôcť" Pakistanu v boji proti militantom, ak ich o to Islamabad požiada.
Pakistanský prezident Parvíz Mušarráf však zareagoval vyhlásením, že operácia akejkoľvek cudzej armády na území Pakistanu bude považovaná za "nepriateľský čin". "Nesmieme to dovoliť, a nedovolíme to," citovala v piatok agentúra AFP v tejto súvislosti vysokopostaveného pakistanského diplomata, ktorý si prial zostať v anonymite. "Hovoríme veľmi jasne: Nikomu tu nedovolíme nič robiť. Vláda to povedala už veľakrát. Žiadnym cudzím jednotkám nedovolíme operovať na našom území," vyhlásila už začiatkom januára pakistanská armáda.
Mušarráf navyše v súvislosti s bin Ládinom v rozpore s tvrdeniami Spojených štátov nedávno vyhlásil, že "neexistuje žiaden dôkaz o tom, že je v Pakistane".