Nairobi 25. januára (TASR) - Nové prejavy etnického násilia zasiahli dnes východoafrickú Keňu, paralyzovanú spormi o výsledky decembrových prezidentských volieb. Po prelomovom štvrtkovom stretnutí medzi prezidentom Mwaiom Kibakim a opozičným lídrom Railom Odingom krízu opäť zhoršili vzájomné obviňovania.
Najmenej sedem ľudí bolo podľa svedkov zabitých pri etnických stretoch v okolí mesta Nakuru. Členovia kmeňa Kikuju súčasného prezidenta Mwaia Kibakiho bojovali s priaznivcami opozičného lídra Railu Odingu z kmeňov Luo a Kalendžin.
Niekoľko mŕtvych, stovky zranených a desaťtisíce ľudí prinútených vysťahovať sa z oblasti potvrdil podľa agentúry Reuters aj miestny Červený kríž.
Odinga dnes vyzval Africkú úniu, aby na nadchádzajúcom summite v Etiópii neuznala Kibakiho znovuzvolenie za hlavu štátu. Kibakiho víťazstvo vo voľbách z 27. decembra označuje opozícia za ukradnuté. Líder kenskej opozície zároveň vylúčil možnosť prevziať nový post premiéra v Kibakiho vláde ako spôsob riešenia krízy. Za prijateľné označil len tri kroky - Kibakiho rezignáciu, opakovanie volieb alebo spoluúčasť na vláde vedúcu k ústavnej reforme do konania nového hlasovania.
Štvrtkové stretnutie oboch rivalov sprostredkoval bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan. Úsmevy a vzájomné potriasanie rukami politikov však rýchlo vystriedali nové obvinenia. Kibaki sa po rokovaní označil za právoplatne zvoleného prezidenta, čo opozícia odsúdila a označila za "trápne".
Takmer mesiac trvajúce povolebné nepokoje si v Keni vyžiadali už 700 obetí, svoje domovy muselo opustiť viac ako štvrť milióna obyvateľov.