Ženeva 18. apríla (TASR) - Komisia OSN pre ľudské práva (UNHRC) dnes v Ženeve schválila rezolúciu kritizujúcu porušovanie ľudských práv na Kube, ktorú predkladala Česká republika ako autor. Dokument podporilo 22 prítomných delegátov, ďalších 20 bolo proti a desať sa hlasovania zdržalo.
Za návrh sa vyslovili všetky krajiny Európskej únie (EÚ), ale aj niektoré latinskoamerické a africké štáty.
Rezolúcia bola v ostatnej dobe v ČR častým predmetom diskusií. Ako v tejto súvislosti pre TASR pripomenul veľvyslanec SR pri OSN Kálman Petöcz, dokument pri jeho predkladaní podporilo asi 20 krajín ako jej spoluautori, medzi nimi aj Slovenská republika.
Návrh predstavil námestník českého ministra zahraničných vecí Martin Palouš, ktorý vysvetlil dôvody, prečo ČR už tretí rok prichádza s takouto iniciatívou. Podľa Palouša je jednou z hlavných úloh komisie monitorovanie dodržiavania ľudských práv vo svete, a to nielen vo všeobecnej rovine, ale aj s konkrétnym zameraním.
Občianske a politické práva sa na Kube sústavne porušujú, a nie je to len názor Českej republiky, ale aj mnohých vládnych a mimovládnych organizácií. Aj skúsenosť ČR a ostatných krajín strednej a východnej Európy s totalitnými režimami podnietila skutočnosť, že sa ČR stala autorom takejto rezolúcie, konštatoval Petöcz.
Veľvyslanec Kuby pri OSN Carlo Amato Flores reagoval slovami, že ide o návrh, ktorého skutočným iniciátorom a autorom sú Spojené štáty americké, pričom ČR len podľa jeho slov vykonáva určitú službu pre USA. Flores poprel, že na Kube sú ľudské práva porušované. Argumentoval v tejto súvislosti osobitým modelom kubánskej spoločnosti, ktorý je nekompatibilný, ale to nie je podľa neho chyba Kuby.
UNHRC ďalej kritizovala afganské vládnuce hnutie Taliban za "masové vraždy a systematické porušovanie ľudských práv vo vzťahu k civilistom". Delegáti UNHRC na zasadnutí v Ženeve taktiež odsúdili hrubé porušovanie základných práv žien a dievčat, "vrátane všetkých foriem diskriminácie voči nim". Vo svojom vyhlásení komisia vyzýva fundamentalistov na zastavenie nepriateľských akcií proti opozícii.
UNHRC taktiež apeluje na Taliban, aby ochraňoval afganské kultúrne dedičstvo pred akýmikoľvek formami vandalizmu, ničením a krádežami, a prijal okamžité kroky na zabránenie demolácii nenahraditeľných historických pamiatok.
Za systematické porušovanie ľudských práv, potláčanie politickej opozície, arbitrážne rozsudky a mučenie UNHRC kritizovala vo svojej rezolúcii vládu irackého prezidenta Saddáma Husajna.
Komisia odsúdila aj využívanie nútených prác a prenasledovanie opozície v Mjanmarsku.