Cleveland 25. januára (TASR) Kongresman Dennis Kucinich plánuje v piatok ohlásiť odstúpenie z volebného boja o prezidentskú nomináciu za Demokratickú stranu. Uviedol to počas štvrtkového rozhovoru s novinármi denníka Plain Dealer v rodnom Clevelande. V prezidentskom boji za Demokratickú stranu zostane senátorka Hillary Clintonová, senátor Barack Obama, bývalý kongresman John Edwards a bývalý senátor Mike Gravel.
"Zajtra na tlačovej konferencii oficiálne ohlásim, že opúšťam predvolebnú kampaň," zdôveril sa kongresman novinárom. Zároveň uviedol, že okrem svojej manželky o stiahnutí kandidatúry zatiaľ s nikým nehovoril. Podľa vlastných slov sa vzdal najmä z praktických dôvodov. "Keď som sa nedostal do predvolebnej debaty v Nevade, situácia sa skomplikovala," vysvetlil Kucinich.
Práve televízne debaty boli pre Kucinicha bezplatnou možnosťou získať priestor pre prezentáciu svojich názorov v celoamerických médiách. Vzhľadom na nízku podporu verejnosti ho však televízne stanice odmietli do neskorších diskusií pozvať.
Vo svojom vystúpení pred miestnymi novinármi kritizoval účasť USA vo vojne v Iraku.
Demokratický liberál Kucinich má podobne ako Ron Paul v tábore republikánov veľmi špecifické a v mnohých bodoch idealistické politické postoje. Do volebného boja vstúpil najmä preto, že jeho vlastná politická základňa, Demokratická strana, nevyvinula dostatok úsilia na ukončenie vojny v Iraku a najmä stiahnutie amerických vojsk.
Zaujímavými cieľmi v jeho prezidentskej kandidatúre bolo založenie Ministerstva mieru, poskytnutie zdravotného poistenia každému občanovi, legalizácia homosexuálnych manželstiev, či legalizácia marihuany.
Kucinich pochádza z jednoduchej robotníckej rodiny a jeho otec bol chorvátskeho pôvodu.
Počas svojej prezidentskej kampane v roku 2007 čelil Kucinich nielen politickým výzvam a nedostatku finančných prostriedkov, ale musel sa vyrovnať aj s rodinným nešťastím. Jeho najmladšieho brata Perryho našli 19. decembra v dome mŕtveho. Kucinich vtedy na niekoľko dní prerušil predvolebnú kampaň a vrátil sa domov.
Dennis Kucinich sa začal venovať politike už vo veku 23 rokov, keď bol zvolený za poslanca Mestskej rady v Clevelande. V roku 1977 sa stal starostom Clevelandu. Neochota privatizovať Muni Light ho vtedy už po dvoch rokoch pripravila o úrad a viedla dokonca k vyhrážkam zabitím. Súčasníci ho považovali za jedného z najhorších starostov, keďže nedokázal splácať dlhy mesta.
Avšak v roku 1998 Mestská rada ocenila jeho rozhodnutie ako odvážne a predvídavé a skonštatovala, že mestu ušetrilo takmer 200 miliónov dolárov. V 80. rokoch sa mu však politicky nedarilo a pracoval ako novinár, konzultant či učiteľ. Jeho politická kariéra sa obnovila až v roku 1996, kedy ho zvolili za kongresmana za Ohio.
Keď sa v roku 2004 po prvýkrát uchádzal o prezidentskú nomináciu, podľa informácií televíznej stanice Fox News usporiadali jeho priaznivci v New Hampshire súťaž o romantickú večeru s Kucinichom. Ako rozvedený muž vtedy hľadal partnerku do Bieleho domu. Jeho treťou manželkou sa napokon nestala výherkyňa súťaže, ale dnes 30-ročná kráska Elizabeth Harper, s ktorou sa stretol počas pracovného rokovania.
Prezidentské voľby demokratov pokračujú tento víkend v Južnej Karolíne. Zúčastnia sa ho však už len štyria demokratickí kandidáti. Nominačný volebný maratón bude potom pokračovať primárnymi voľbami na Floride 29. januára, nominačnými voľbami republikánov v Maine 1. februára, a potom napäto očakávaným super utorkom 5. februára, kedy budú o prezidentských nomináciách rozhodovať obyvatelia 24 amerických štátov.
Všeobecné voľby 4. novembra potom rozhodnú o mene budúceho amerického prezidenta. Jeho inaugurácia je naplánovaná na január 2009.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) jh