Rím 24. januára (TASR) - Taliansky premiér Romano Prodi podal dnes demisiu do rúk prezidenta Giorgia Napolitana po tom, ako neuspel pri hlasovaní o dôvere v hornej komore parlamentu. Vláda jeho stredoľavej koalície, zahŕňajúcej deväť strán od katolíkov po komunistov, skončila po 20 turbulentných mesiacoch pri moci.
Napolitano teraz musí rozhodnúť, či vyhlási predčasné voľby alebo požiada iného politika o vytvorenie vlády. Prodi medzitým ostane dočasne vo funkcii, oznámila prezidentská kancelária. Napolitano začne konzultácie s politickými lídrami v piatok.
Neúspech Prodiho sa očakával po tom, ako tento týždeň z jeho stredoľavej koalície odišla menšia katolícka strana UDEUR, čím prišla vláda o tesnú väčšinu v Senáte. Proti vysloveniu dôvery vláde sa napokon vyslovilo 161 senátorov, za ich hlasovalo 156. Jeden senátor sa zdržal hlasovania a traja neboli prítomní.
K možnostiam Napolitana patrí vymenovanie prechodného kabinetu, ktorý by reformoval volebný systém s cieľom ukončiť chronickú politickú nestabilitu v krajine. Tú ilustruje fakt, že Prodiho vláda bola od druhej svetovej vojny v poradí 61. talianskym kabinetom a zároveň siedmym najdlhšie vládnucim.
Alternatívou sú predčasné voľby žiadané opozíciou okolo expremiéra Silvia Berlusconiho. Poslanci jeho bloku privítali výsledok hlasovania potleskom a šampanským, čím si vyslúžili pokarhanie od predsedu Senátu Franca Mariniho.
"Teraz musíme ísť okamžite k volebným urnám. Zostavíme vládny program na prvých 100 dní. Chceme v Poslaneckej snemovni a Senáte získať veľkú väčšinu, ktorá bude môcť presadiť zákony," vyhlásil Berlusconi. Porážku Prodiho označil za veľkú radosť pre krajinu: "Väčšina Talianov tento výsledok očakávala."
Prodi sa vo vystúpení pred Senátom pokúsil zachrániť svoju nestabilnú koalíciu. "Kríza je luxus, ktorý si Taliansko nemôže dovoliť," vyhlásil s tým, že krajina potrebuje hlboké reformy, ktoré jeho vláda rozbehla a ktoré sa nesmú zastaviť.
Večerné hlasovanie prišlo po búrlivej senátnej debate, počas ktorej člen UDEUR Nuccio Cusumano oznámil, že podporí premiéra, čím si vyslúžil slovné napadnutie od straníckeho kolegu. Cusumano odpadol a vyniesli ho zo sály na nosidlách. Napokon hlasoval, na záchranu Prodiho to však nestačilo.
Prodiho vláda bola nestabilná od volebného víťazstva jeho tábora v apríli 2006. Jej definitívny pád však odštartoval v pondelok odchod strany UDEUR, ktorej traja senátori zabezpečovali koalícii tesnú väčšinu v Senáte. Premiér v ňom prišiel aj o ďalšie hlasy.
Vláda síce v pondelok uspela pri hlasovaní o dôvere v Poslaneckej snemovni, kde mala naďalej dostatočnú väčšinu. Kľúčovou však bolo horná parlamentná komora, Senát.
Informovali o tom agentúry Reuters, AP, DPA a APA.