Lietadlo, ktoré paradoxne viezlo armádnych príslušníkov z konferencie o leteckej bezpečnosti vo Varšave, havarovalo v stredu krátko po 19. hodine v lesnom poraste asi tri kilometre od leteckej základne Miroslawiec a následne začalo horieť. Na jeho palube zahynulo 16 cestujúcich a štvorčlenná posádka. Lietadlo vzlietlo z poľskej metropoly s 25 osobami na palube. Pred nešťastím pristálo na vojenských letiskách v Powidzi a Krzesinách neďaleko Poznane, aby sa na domovské základne vrátili niekoľkí príslušníci. Lietadlo malo ďalej v pláne po zosadnutí na letisku Miroslawiec pristáť ešte v meste Świdwin a nakoniec sa vrátiť do Krakova. "Nič nenasvedčovalo tomu, že by sa mohlo stať niečo zlé," povedal generál Wlodzimierz Usarek, ktorý vystúpil z lietadla v Krzesinách. "Boli to dobrí a skúsení piloti," uviedol pre televíziu TVN24. Príčina nešťastia zatiaľ nie je známa, objasniť by ju mali záznamy z čiernej skrinky.
Medzi 20 obeťami havárie je aj brigádny generál Andrzej Andrzejewski, veliteľ leteckej brigády zo Świdwinu a veliteľ leteckej základne Miroslawiec, plukovník Jerzy Pilat, uviedol minister obrany Bogdan Klich. Väčšinu obetí tvoria príslušníci základne Świdwin. "Zahynuli vojaci, manželia a otcovia a to je najtragickejším následkom tejto katastrofy," vyhlásil premiér Donald Tusk. Premiér nehodu označil za "obrovskú stratu pre poľské vzdušné sily".
Poľský vojenský expert Grzegorz Holdanowicz sa vyjadril, že ide o prvé letecké nešťastie lietadla typu CASA C-295M, ktoré sú podľa neho najbezpečnejšími strojmi v poľských vzdušných silách. Poľská armáda ich využíva aj v Iraku a Afganistane, kde podporuje operácie pod velením americkej armády. Piloti havarovaného lietadla boli z dopravnej letky Balice neďaleko Krakova a lietali v Iraku a Afganistane, povedal hovorca letky Piotr Jaszczuk. Poľsko získalo 10 takýchto lietadiel od Európskej aeronautickej obrannej a vesmírnej spoločnosti (EADS). Zostávajúcich deväť strojov bude do ukončenia vyšetrovania mimo prevádzky.
Sústrastné telegramy poľským najvyšším predstaviteľom zaslali generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer, ako aj slovenský prezident Ivan Gašparovič, minister obrany SR František Kašický, či ordinár Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov SR František Rábek.