Vedci na pravekej lebke môžu vypozorovať nervy našich predkov zo staršej doby kamennej.
PEKING, BRATISLAVA. Archeológovia v čínskej centrálnej provincii Che-nan našli skamenelinu kompletnej ľudskej lebky, starú asi stotisíc rokov. Ide o najväčší objav v krajine od nálezu pozostatkov sinantropa - opočloveka druhu Homo erectus pekinensis, teda pekinského človeka.
„Bolo deväť ráno. Len hodinu predtým som žartoval: Nájdime dnes lebku. A zrazu tu bola,“ povedal Li Čan-jang, archeológ z Výskumného ústavu pre kultúrne pamiatky pre čínsky denník China Daily.
Fosíliu našli po dvoch rokoch vykopávok minulý mesiac, teda v čase, keď sa archeológovia chystali na oslavy lunárneho Nového roka.
Pozostáva zo 16 úlomkov lebky s vystupujúcimi nadočnicovými oblúkmi a nízkym čelom. Kúsky sa zachovali vďaka tomu, že boli pochované blízko prameňa, ktorého voda obsahovala vysoké množstvo vápnika.
„Ešte udivujúcejšie ako kompletnosť lebky je to, že má na vnútornej časti stále zachovanú skamenenú membránu, takže vedci môžu vypozorovať nervy našich predkov zo staršej doby kamennej,“ povedal Li Čan-jang. „Očakávame, že nájdeme ďalšie dôležité objavy,“ dodal.
Za posledné roky našli v tejto lokalite aj vyše 30tisíc fosílií zvierat a rôzne predmety z kameňa a kostí. Pekinského človeka objavili v 20. rokoch minulého storočia pri Pekingu. Žil pred približne 400tisíc rokmi.
Autor: lum