Starostlivosť o plyšové zvieratká umožňuje podľa izraelských vedcov deťom ľahšie zniesť následky traumatických a stresových situácií.
„Zamerať pozornosť zo samého seba na iných môže byť pre ľudí žijúcich v strese veľmi liečivé," hovorí doktor Avi Sadeh z univerzity v izraelskom Tel Avive.
Sadeh a jeho kolegovia skúmali deti, ktoré boli v roku 2006 na izraelsko-libanonskom pomedzí vystavené mesačnému ozbrojenému konfliktu medzi izraelskými ozbrojenými zložkami a Hizbaláhom. Sledovali pritom, či u týchto detí klesne hladina stresu vďaka hračkám o ktoré sa starajú.
Počas posledných troch dní konfliktu výskumníci rozdali 40 chlapcom a 34 dievčatám vo veku okolo päť rokov plyšových kokeršpanielov. Volali sa Huggy-Puppy. Mali dlhé nohy, ktorými sa mohli deti objímať.
Tie sa v tom čase spolu s rodinami nechádzali v provizórnom tábore. Deťom výskumníci povedali, že psíčky sú smutné, lebo sú ďaleko od domu i od priateľov a potrebujú starostlivosť od kamaráta. Rodičia mali svojim deťom ich zodpovednosť o psíčkov pripomínať.
U 83 percent vybraných detí rodičia podľa časopisu Pediatrics v tom čase zaznamenali rôzne stresové symptómy: strach z odlúčenia, nervozitu a agresívnosť, strhávanie sa pri hluku, plač, poruchy spánku a nočné mory.
Tri týždne po rozdaní hračiek sa ukázalo, že deti, ktoré sa k nim najviac pripútali, mali nižšiu úroveň stresu.
Po ďalších dvoch mesiacoch bolo 71 percent detí bez ťažkých stresových príznakov.
„Takáto cenovo prístupná pomoc si vyžaduje minimálne profesné požiadavky a môže slúžiť ako strategická pomoc v situáciách pri ktorých je veľa detí vystavených traumám akými je napríklad vojna," povedal agentúre Reuters Sadeh.
S kolegami spustil sériu podobných štúdií. Tie majú dokázať účinnosť terapie s plyšovými zvieratkami u detí v iných životných krízach.