Tridsaťjedenročný muž má na konte sedem vrážd a desať pokusov o vraždu, ktorých sa dopustil v nemocnici v Havlíčkovom Brode, kde pracoval na jednotke ARO. Zelenka pacientom po vážnych operáciách od mája do septembra 2006 podával nenaordinované vysoké dávky lieku heparín, ktorý sa používa na riedenie krvi. U pacientov to vyvolalo silné vnútorné krvácanie a ďalšie pooperačné komplikácie.
Experti nezistili u Zelenku žiadnu duševnú poruchu. Zo znaleckých posudkov vyplýva, že motívom pre vraždenie bezbranných pacientov bola reakcia zdravotníka na syndróm vyhorenia a únavu z práce. Zelenka sa v práci nudil a chýbalo mu vzrušenie.
Pred súdom sa dnes priznal k tomu, že podal liek piatim pacientom. Na ďalšie prípady si vraj nepamätá. Rozpor medzi terajšími slovami a výpoveďou na polícii Zelenka vysvetľuje tým, že ho vraj kriminalisti pri výsluchoch bili, rovnako ako pri zatýkaní. Polícia to kategoricky odmieta a argumentuje aj tým, že ak by na tom bolo niečo pravdy, advokát by s tým vyrukoval už dávno. Zelenku totiž zatkli už pred vyše rokom - 1. decembra 2006.
Za svoj motív bývalý zdravotník označil túžbu po akcii. Vedel som, že keď podám heparín, príde lekár a bude sa niečo diať, vysvetlil.
Podobne hovoril aj počas vyšetrovania. Obvinený pracoval na tom poste dlhší čas a uvádzal, že chcel zažiť nejakú akciu. Chcel vidieť, ako sa zdravotný personál a lekári snažia riešiť situáciu, ktorú sám navodil tým, že podával nadmerné dávky heparínu, uvádza sa vo vyšetrovacom spise, ktorý má bez príloh až 1700 strán.
Zelenka dnes na krajskom súde priznal, že účinky podávaného lieku na organizmus poznal. Vraždiť však údajne nechcel a nemal vraj ani žiadne uspokojenie, keď pacient umieral.
Neviem, prečo som vybral heparín. Asi práve preto, že sa používal často, prezradil obžalovaný súdu. Práve to komplikovalo odhalenie vraha: heparín je liek, ktorý nie je evidovaný, a na chýbajúce balenia sa preto neprišlo.
Obhajoba sa pokúša rozohrať kartu psychickej poruchy. Tú ale doterajšie vyšetrenia u Zelenku neobjavili. Advokát Jan Herout teraz navrhuje, aby jeho klienta skúmal vedecký ústav či niektoré špecializované vysokoškolské pracovisko.
Proces so Zelenkom je predbežne naplánovaný do piatku, ale nie je vylúčené, že bude pokračovať aj na budúci týždeň. Predvolaných je až 60 svedkov a sedem znalcov.
Do rúk zákona sa Zelenka dostal až 1. decembra 2006. A to napriek tomu, že podozrenia sa objavili už skôr. Nemocnica zdravotníka prepustila 25. septembra, deň po poslednom záhadnom úmrtí pacienta. A o necelé tri týždne na to, 13. októbra, nemocnica napísala na Zelenku trestné oznámenie. To prišlo na políciu až 23. októbra. Takmer päť týždňov sa však nedialo vôbec nič: vyšetrovateľ mal dovolenku a trestnému oznámeniu na jeho stole sa nikto z jeho kolegov nevenoval. Polícia sa rozhýbala až po osobnej intervencii primára ARO Pavla Longina, ktorý sa kriminalistov išiel opýtať, ako prípad pokračuje. Inšpekcia ministerstva vnútra postup vyšetrovateľov preverovala, ale paradoxne, žiadnu zásadnú chybu v postupe svojich mužov nenašla.
Zelenka sa pritom po prepustení bez problémov zamestnal v nemocnici v inom meste. Vyšetrovanie napokon ukázalo, že tam sa žiadnej trestnej činnosti našťastie nedopustil.
Ak súd uzná Zelenku vinným v inkriminovaných skutkoch, stane sa najmasovejším vrahom v dejinách českej kriminalistiky.