BELEHRAD 21. januára (SITA/AFP) - Srbsko stojí pred ťažkou voľbou - v druhom kole prezidentských volieb si bude vyberať medzi ultranacionalistom, ktorý môže krajinu podľa analytikov uvrhnúť späť do izolácie, a reformátorom, ktorého snahy priblížiť Srbsko Európe tiež mnohých desia. Názory na rysujúcu sa nezávislosť Kosova, hospodárske reformy a vzťahy medzi Srbskom a zvyškom sveta, v tom všetkom sa líšia voliči nacionalistu Tomislava Nikoliča a proeurópsky orientovaného Borisa Tadiča.
Nikolič získal v prvom, nedeľňajšom kole volieb o niekoľko percent hlasov viac ako súčasný prezident Tadič. Analytik Slavisa Orlovič povedal, že druhé kolo volieb bude "neľútostnou konfrontáciou" medzi Nikoličom, bývalým spojencom zosnulého srbského prezidenta Slobodana Miloševiča, ktorý uprednostňuje užšie vzťahy s Ruskom, a reformátorom Tadičom. "Prvé kolo volieb bola selekcia, druhé kolo budú voľby," povedal Orlovič.
Hoci sú obaja proti udeleniu nezávislosti Kosovu, Nikolič v kampani stavil na odpor k USA a EÚ za ich podporu separatistických snáh srbskej provincie. Podľa právneho experta Slobodana Vučetiča Nikoličov úspech "vo veľkej miere utužil" odpor k Západu za jeho podporu kosovských separatistov. "Medzinárodné spoločenstvo by sa malo zdržať akéhokoľvek ťahu, ktorý by sa dal vnímať ako potrestanie Srbov, napríklad uznanie nezávislého Kosova" pár dní pred druhým kolom volieb, myslí si analytik Dušan Pavlovič.
Nikolič povedal, že Srbsko by sa malo v oblastiach spolupráce a podpory obrátiť na Rusko a varoval EÚ, aby prestala "klásť (Srbsku do cesty) prekážky". Jeho drsná nacionalistická rétorika a prísľub populistických hospodárskych opatrení má podporu najmä medzi sociálne slabšími vrstvami obyvateľstva. "Sľubom, že bude za Kosovo bojovať za akúkoľvek cenu, a ak sa Kosovo stane nezávislé, obráti sa proti EÚ, Nikolič vlastne sľubuje návrat do minulosti, návrat k Miloševičovým hodnotám a politike," povedal analytik Miša Brkič. "Všetci by sme si mali spomenúť, v akej izolácii sa nachádzala naša krajina, keď bol Nikolič a jeho spojenci vo vláde," dodal Brkič.
Hoci je Tadič proti nezávislému Kosovu, chce udržať Srbsko na "európskej ceste". Politológ Jovo Bakič sa obáva, že voľby vnesú "medzi srbských voličov polarizáciu a rozpory pre ich nezmieriteľne odlišné názory na budúcnosť Srbska". Pavlovič povedal, že mnohí Srbi sa "cítia zradení, keďže ich životy sa (od Miloševičovho pádu) nezlepšili". Priemerný mesačný plat je v Srbsku menej ako 400 eur a takmer šestina obyvateľov je bez zamestnania. "Okrem obáv o budúcnosť Kosova môže voličov od demokratických síl odvrátiť aj pomalé tempo hospodárskych reforiem a stagnácia ich životnej úrovne," povedal sociológ Vladimir Pavičevič.
Podľa bývalého ministra zahraničia Gorana Svilanoviča predstavujú Nikolič a Tadič v každom aspekte opozičné sily. "Nielenže majú odlišné názory v oblasti zahraničných vzťahov, oni majú diametrálne protikladné stanoviská," povedal Svilanovič. Analytik Srbobran Brankovič povedal, že o víťazovi môžu nakoniec rozhodnúť voliči maďarskej národnosti, ktorí v prvom kole odovzdali hlas svojmu kandidátovi. "Ak sa Srbsko nevydá po európskej ceste, zostanú izolovaní a pre nich je smerovanie k Európe veľmi dôležité," dodal Bakič.