Polovica Rakúšanov nechce zákaz fajčenia. Zmien sa domáhajú zahraniční turisti. Chcú nefajčiarske bary a hotelové izby.
VIEDEŇ, BRATISLAVA. Na rakúskych cigaretách by sa malo objaviť nové varovanie. K už známym – Fajčenie zabíja či škodí zdraviu, by mal podľa denníka Die Presse pribudnúť nápis Fajčenie škodí turizmu.
Čoraz viac zahraničných turistov sa totiž sťažuje, že sa v Rakúsku fajčí takmer všade. Najhoršie je to v baroch a v reštauráciách.
U našich susedov na rozdiel od Francúzska, Talianska či Írska zákaz fajčenia v gastronomických zariadeniach neplatí. Podniky navyše nedodržujú ani tie nariadenia, ktoré platia od začiatku minulého roka. Podľa kritikov sú aj tieto len málo efektívne.
Väčšie reštaurácie a bary by mali mať vyhradené miesta pre nefajčiarov. V praxi to znamená, že každý podnik väčší ako 75 štvorcových metrov by mal mať stoly bez popolníkov, pri ktorých sa nesmie fajčiť. Nejde však o prísne oddelené miestnosti a preto je ochrana nefajčiarov len minimálna.
Boom nefajčiarskych izieb
A práve to, že neexistuje prakticky žiadna možnosť vyhnúť sa cigaretovému dymu, najviac prekáža turistom zo Spojených štátov a Európy. Sťažností pribúda najmä v hlavnom meste. „Vo Viedni registrujeme čoraz viac sťažností týkajúcich sa fajčenia,“ hovorí pre Die Presse šéf viedenskej pobočky turizmu Norbert Kettner.
„Čoraz viac turistov požaduje nefajčiarske ubytovanie. V poslednom čase sú nefajčiarske izby v trende.“ Kettner tvrdí, že v medzinárodnom meradle sa fajčenie považuje za nekultivované a bezohľadné.
Svojim prevažne zahraničným, ale aj niektorým domácim hosťom chcú preto vyjsť v ústrety aspoň rakúski hotelieri. Minulý týždeň sa dohodli na absolútnom zákaze fajčenia v hoteloch, ktorý chcú predložiť do parlamentu na schválenie.
Politici sa nevedia dohodnúť
Rakúski poslanci sa však dodnes nedohodli ani na presnom znení zákona, ktorý mal zlepšovať vlaňajšie nariadenia a do platnosti mal vstúpiť začiatkom tohto roku.
Ministerka zdravotníctva Andrea Kdolsky nepresadzuje úplný zákaz fajčenia v baroch a reštauráciách, pretože nechce diskriminovať fajčiarov. Ako účinne ochrániť nefajčiarov ešte nevymyslela.
V Rakúsku len vlani začal platiť zákon, podľa ktorého je zakázané fajčiť na verejných priestranstvách. Dovtedy to nebol problém na staniciach, autobusových nástupištiach, úradoch či školách.
Polovica je proti zákazu
Zákaz fajčenia v baroch a reštauráciách však v inak veľmi ekologicky založenej krajine tak skoro neprejde. Až 50 percent Rakúšanov je podľa posledných prieskumov proti úplnému zákazu fajčenia.
Turistom je však lepšie vyhovieť, a tak nefajčiarsku politiku presadzujú aspoň v hoteloch. Kým ešte pred piatimi rokmi bolo až 70 percent izieb fajčiarskych a tridsať nefajčiarskych, dnes je to naopak.
Turistov však zafajčené podniky pravdepodobne úplne neodradia. Tento rok by mal byť len vo Viedni jedným z najsilnejších v počte turistov. A to sa budú v júni pod Alpami konať majstrovstvá Európy vo futbale.
O rok už nebude platiť: fajčíš ako Turek
V krajine, kde sa ročne vyfajčí vyše sto miliárd cigariet, začne platiť zákaz fajčenia v baroch a reštauráciách.
Turecký prezident Abdullah Gül už podpísal zákon, ktorý zakazuje fajčenie v reštauráciách a baroch. Ešte predtým ho začiatkom januára prijal parlament. Zákon dáva barom, reštauráciám a kaviarňam 18-mesačnú lehotu, aby sa pripravili na jeho plnenie.
Turecko je pritom rajom milovníkov tabaku, ktoré tam má dlhodobú tradíciu. V 70 miliónovej krajine je medzi mužmi až 60 percent fajčiarov a medzi ženami dvadsať. Turecko má ôsmy najväčší cigaretový trh na svete. Každoročne sa tu vyfajčí 103 miliárd cigariet.
Od roku 1996 bolo fajčenie zakázané vo verejnej doprave a v lietadlách. Napríklad vlakové súpravy boli vybavené jedným vagónom špeciálne pre milovníkov tabaku.
O rok a pol sa fajčiť nebude smieť ani vo vládnych budovách, na pracoviskách a súkromných inštitúciách, ako sú obchodné centrá alebo aj čajovne. Nový zákon viacmenej zahŕňa možnosť vytvoriť zvláštne zóny pre fajčiarov v hoteloch, na futbalových štadiónoch a pri koncertoch pod holým nebom. Samozrejmosťoui sú pokuty, ako pre jednotlivcov, tak aj pre organizácie.
(čtk)