Kubánci si dnes volia svojich zástupcov do zákonodarného zboru. Na kandidátskej listine figuruje 614 hlavných predstaviteľov vládnej komunistickej strany, ktorí obsadia 614 kresiel Národného zhromaždenia. Nechýba medzi nimi Fidel Castro, hoci chorľavý líder komunistickej krajiny sa už takmer 18 mesiacov neukázal na verejnosti.
Ako tlačovej agentúre Reuters povedal úradujúci prezident Raúl Castro po splnení si svojej voličskej povinnosti v škole neďaleko havanského Námestia revolúcie, zhromaždenie sa zíde na svojom prvom zasadaní 24. februára.
Na zasadaní, kde budú schvaľovať exekutívnu Štátnu radu, sa potvrdí, či 81-ročný Fidel Castro zostane naďalej prezidentom, alebo ho oficiálne nahradí vo funkcii jeho 76-ročný brat či niektorý mladší líder.
Castro, stojaci na čele Kuby od revolúcie v roku 1959, ktorá viedla k vytvoreniu komunistického štátu vo vzdialenosti iba 135 kilometrov od brehov USA, v decembri naznačil, že sa nemieni za každú cenu držať pri moci.
Raúl Castro uviedol, že jeho brat vhodí svoj hlasovací lístok na mieste, kde sa zotavuje.
"(Fidel) je na tom zdravotne dobre. Viem, že veľa píše, naraz až štyri eseje. Netuším, aké budú dlhé," uviedol úradujúci prezident.
Ako spresnila tlačová agentúra DPA, svojich zástupcov do jednokomorového celonárodného zhromaždenia a provinčných zastupiteľstiev má možnosť voliť viac ako osem miliónov Kubáncov, ktorí dovŕšili vek 16 rokov.
Kritici kubánskeho komunistického režimu tvrdia, že v ostrovnej krajine sa nekonajú vôbec žiadne skutočné voľby.
Kubánsky parlament rozhodne o budúcnosti chorľavého lídra Fidela Castra na zasadnutí 24. februára, v nedeľu o tom informoval dočasný prezident a jeho brat Raúl Castro. Oznámenie prišlo v čase konania parlamentných volieb do Národného zhromaždenia, ktoré má právomoc vybrať nového lídra. Objavujú sa špekulácie, že parlament môže po prvý raz za takmer päť desaťročí vybrať niekoho iného než Fidela Castra.
Vodca kubánskej revolúcie, ktorý už osemnásť mesiacov nevykonáva svoj úrad, sa nachádza medzi 614 kandidátmi do legislatívneho zboru, ktorý vymenuje 31 poslancov do Štátnej rady pod vedením prezidenta. Komunistický líder, ktorý moc prevzal v roku 1959, ohľadom svojich plánov do budúcnosti v posledných mesiacoch vysielal protirečivé signály. V decembri po prvý raz oznámil, že nebude "ľpieť na moci", ani brániť postupu novej generácie lídrov.
Autor: ks