Michail Saakašvili bol v nedeľu v gruzínskej metropole po druhýkrát slávnostne inaugurovaný do prezidentského úradu. "Pred Bohom a národom vyhlasujem, že budem chrániť gruzínsku ústavu," sľúbil Saakašvili po tom, čo mu dočasná prezidentka Nino Burdžanadzeová poblahoželala k víťazstvu v januárových predčasných voľbách.
Staronový prezident sa po zložení prísahy prihovoril niekoľkým tisícom svojich stúpencov, ktorí sa zhromaždili pred sídlom parlamentu. "Máme za sebou najdemokratickejšie voľby v histórii Gruzínska a pre Gruzínsko ste v nich zvolili jednotu a demokratický rozvoj," povedal Saakašvili. Opozícia, ktorá odmieta uznať oficiálne výsledky volieb, podľa ktorých sa Saakašvilimu podarilo už v prvom kole získať potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov, chce usporiadať v nedeľu poobede protestné zhromaždenie.
Po kontroverzných prezidentských voľbách gruzínska opozícia zorganizovala už veľa protestných akcií a v rámci na dnes plánovanej demonštrácie bude opäť požadovať aj vypísanie nového plebiscitu.
Najsilnejší kandidát opozície Levan Gačečiladze sa v prezidentských voľbách musel uspokojiť so ziskom asi 25 percent hlasov, pripomína agentúra Reuters.
Štyridsaťročný v Spojených štátoch vyštudovaný právnik zložil prísahu pred tisíckami ľudí v Tbilisi a uviedol, že nebude slúžiť iba svojej strane, ale celej krajine. Súčasne ponúkol opozícii možnosť podieľať sa na práci novej vlády.Podľa ústrednej volebnej komisie získal Saakašvili vo voľbách 5. januára 53,5 percenta hlasov. Súčasne s dnešnou ceremóniou sa však zišli tisíce prívržencov opozície, aby protestovali proti údajným volebným manipuláciám.
Volební pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) uvádzajú, že vo voľbách došlo k určitým závažným porušeniam zákona, vo všeobecnosti však bolo hlasovanie demokratické. Kritizovali ale "chaotické sčítavanie" hlasov.
Na dnešnej vojenskej prehliadke pred budovou parlamentu v Tbilisi sa zúčastnilo viac ako 2500 príslušníkov ozbrojených síl.
Do Gruzínska prišli pri príležitosti Saakašviliho opätovného nástupu do funkcie mnohí zahraniční politickí predstavitelia vrátane prezidentov Poľska, Rumunska, Estónska, Litvy a Lotyšska.
Na slávnostnom predstavení v budove opery v gruzínskej metropole vystúpil aj španielsky tenorista José Carreras.
Saakašvili sa dostal k moci po rezignácii Eduarda Ševardnadzeho počas tzv. ružovej revolúcie v roku 2003. Podľa gruzínskej ústavy je jeho druhé funkčné obdobie súčasne aj posledným.
Staronový prezident opäť vyzval na zlepšenie napätých vzťahov medzi Gruzínskom a Ruskom.
"Pred štyrmi rokmi sme Rusku podali ruku priateľstva a spolupráce. Dnes chcem zopakovať túto ponuku," povedal.
Medzi hosťami nechýbal ani ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorého stretnutiu so Saakašvilim venovali značný priestor gruzínska aj ruská televízia.
"Dohodli sme sa, že v najbližšej budúcnosti sa pokúsime uskutočniť konkrétne kroky (vedúce k normalizácii vzťahov), a ja si myslím, že je to reálne," povedal Lavrov.
Autor: ks