Bogota 20. januára (TASR) - Kolumbijský prezident Alvaro Uribe v sobotu oznámil, že splnomocnil Francúzsko, Španielsko a Švajčiarsko, aby pokračovali v snahách o dosiahnutie dohody s ľavicovými povstalcami o prepustení rukojemníkov, vrátane francúzsko-kolumbijskej političky a troch Američanov.
Trojica európskych krajín sa v minulosti pokúsila sprostredkovať dohodu o prepustení zajatcov medzi Uribeho vládou a Revolučnými ozbrojenými silami Kolumbie (FARC), ktoré vedú najdlhšiu rebéliu v Latinskej Amerike.
Kolumbijský líder rozhodnutie oznámil krátkom pred odchodom na turné po Európe, kde bude hovoriť o rukojemníkoch. Uribe, spojenec USA, koncom minulého roka povolil ľavicovému venezuelskému prezidentovi Hugovi Chávezovi, aby sa pokúsil sprostredkovať dohodu s FARC. Po čase však Chávezovi mandát odobral, čo vyvolalo diplomatickú roztržku medzi oboma krajinami.
Chávezovi sa však začiatkom januára napriek tomu podarilo sprostredkovať prepustenie dvoch žien, ktoré rebeli vo svojich táboroch v džungli zadržiavali viac ako päť rokov. Toto prepustenie vyvolalo nádeje na prepustenie veľkého počtu ďalších rukojemníkov.
Chávez napätie vo vzťahoch s Kolumbiou zvýšil aj požiadavkou, aby FARC dostali politický štatút a aby EÚ a USA gerilovú skupinu vyškrtli zo zoznamu teroristických organizácií.
Rozhovory s FARC uviazli na požiadavke rebelov, aby Uribe - za nimi stanovených podmienok - demilitarizoval oblasť veľkosti mesta New York a vytvoril pre nich bezpečnú zónu. Podľa Uribeho by tento krok rebelom umožnil opäť zoskupiť sily.
Európska trojka pôvodne navrhla, aby kolumbijská vláda schválila vytvorenie menšej bezpečnej zóny na zadržiavanie rukojemníkov, ktorá by fungovala len obmedzený čas a bola by pod medzinárodným dozorom, ktorý by zaistil, že do oblasti nevstúpia žiadni ozbrojenci.
Medzi prominentnými rukojemníkmi, ktorých chcú FARC vymeniť za väznených spolubojovníkov, je aj francúzsko-kolumbijská občianka a bývalá prezidentská kandidátka Ingrid Betancourtová zajatá v roku 2002, ako aj traja Američania, ktorých do Kolumbie vyslali na protidrogovú misiu.
FARC, ktoré vznikli ako marxizmom inšpirovaná roľnícka armáda, sa podľa úradov v súčasnosti intenzívne podieľa na obchodovaní s kokaínom. Údajne zadržiavajú do 750 rukojemníkov - buď pre výkupné, alebo ako politickú páku.
Informáciu priniesla agentúra Reuters.