Výrazne tak posilnil svoje šance na získanie straníckej prezidentskej nominácie a dokázal po severskom New Hampshire uspieť aj na juhu. Južná Karolína bola vlastne prvým súbojom v južanskom teritóriu. Ešte predtým vyhrali Mitt Romney a na strane demokratov Hillary Clintonová hlasovania v Nevade. Keďže išlo o volebné zhromaždenia s nižšou volebnou účasťou, zraky médií sa viac upierajú na Južnú Karolínu. Od roku 1980 tam vyhral každý republikán, ktorý sa eventuálne dopracoval k nominácii. Demokrati sa tam stretnú o týždeň.
Pri spočítaní takmer všetkých hlasov viedol s 33-percentami McCain nad miláčikom nábožných voličov Mikeom Huckabeem (víťaz z Iowy), ktorý získal 30 percent hlasov. Približne polovicu týchto čísel dosahoval herec Fred Thompson. Ten v štáte potreboval uspieť ak si chcel ponechať šance na politické prežitie. Južná Karolína tiež zaznamenala prvú obeť volebnej sezóny na republikánskej strane, keď kongresman Duncan Hunter odstúpil. Opäť sa mu nepodarilo presvedčiť ani percento voličov. Na odstrašujúcom predposlednom mieste skončil aj exstarosta New Yorku Rudy Giuliani.
Prvenstvo po ôsmich rokoch
„Trochu nám to trvalo, ale čo je to osem rokov medzi priateľmi," vyhlásil šťastný McCain, ktorého cestu k nominácii tu v roku 2000 zastavil George Bush. „Naša cesta do Bieleho domu sa tu nekončí. Zajtra sa zobudíme do ďalšej a ďalšej bitky," reagoval na svojom mítingu Huckabee.
Podľa prieskumu agentúry AP boli najdôležitejšími témami primáriek imigrácia a ekonomika. Kampaň bola tiež zatiaľ najšpinavšou zo všetkých súbojov. McCaina očierňovali ako „vtáčika speváčika z Vietnamu". Vraj, aby sa dostal z vojnového zajatia, severným Vietnamcom kadečo poprezrádzal. Aj preto jeho tím založil úderky, ktorá dáva veci na pravú mieru. Za mnohými útokmi stáli priaznivci baptistického kazateľa Huckabeeho. Ani on sa však nevyhol špinavým útokom. „Dodrž svoje slovo - ak si ho vôbec pamätáš," odkazoval Huckabeemu oponent Fred Thompson.
V Nevade vyhrala Clintonová
Demokrati v Južnej Karolíne ešte nehlasovali, zato voliči v Nevade na miestnych volebných zhromaždeniach podporili newyorskú senátorku Hillary Clintonovú. Tá získala 51 percent hlasov, zatiaľ čo jej súper Barack Obama 45 percent. No úplne naprázdno nevyšiel ani černošský senátor. Paradoxne totiž získal v Nevade hlasy viac delegátov (ktorí rozhodnú o kandidátovi na letnom straníckom konvente) než Clintonová.
V Nevade bol súboj medzi demokratmi intenzívny, nakoniec sa však súperi vyhli špinavostiam. A to napriek tomu, že začiatkom týždňa vrel medzi Obamom a Clintonovou spor o rasových vyhláseniach. Clintonovej sa po New Hampshire podarilo zvíťaziť v ďalšom štáte, Obamovi zostávala Iowa. Primárky v Michigane, keďže nemali skutočnú relevanciu, väčšina demokratov vynechala. Nevada bola prvým štátom, kde sa mohli výrazne zapojiť aj menšiny, najmä hispánske obyvateľstvo.
Ďalšie zlato pre Romneyho
V Nevade si po Wyomingu (kde nemal oponenta), Michigane pripísal ďalšie zlato mormónsky kandidát a exguvernér Massachusetts Mitt Romney. Pozorovatelia však tomu výsledku nepripisujú veľkú váhu, bol to totiž iba Romney, ktorý robil v štáte kampaň. Exguvernéra podporilo na volebných zhromaždeniach 51 percent republikánov. Pomohla mu tam viera, veď až polovica jeho voličov boli Mormóni. Druhý skončil so štrnástimi percentami menej významný kandidát, texaský kongresman Ron Paul.
Z Nevady odletel Romney na Floridu, kde sa uskutoční najbližšie republikánske hlasovanie - 29. januára.
Video: Prežije Fred Thompson zlý výsledok z Južnej Karolíny?
Video: Pred hlasovaním debatovali demokratickí kandidáti v Las Vegas
Video: Fox News oznamuje Romneyho víťazstvo v Nevade