Bagdad/Karáčí/Teherán 19. januára (TASR) - Sedem Iračanov vracajúcich sa z osláv najväčšieho šiitského náboženského sviatku Ašúra zahynulo dnes pri raketovom útoku v severozápadnom Iraku. Dvaja šiitskí pútnici prišli o život v severnom meste Kirkúk, keď ich cestou do mešity zasiahla bomba.
Ďalších osem ľudí utrpelo zranenia, keď raketa typu Kaťuša zasiahla skupinu osôb pri ich návrate z osláv Ašúry v meste Tell Afar, 420 kilometrov severozápadne od Bagdadu.
Pakistanská polícia dnes oznámila, že zmarila veľkú katastrofu, keď v piatok v meste Karáčí zatkla piatich militantov plánujúcich útok proti procesiám šiitov, ktorí chceli uskutočniť kyanidom a bombami samovražedných atentátnikov.
Šiitská menšina pakistanských moslimov sa v tom čase už zišla na oslavy náboženského sviatku, ktoré v posledných rokoch sužujú útoky sunnitských militantov. Šiiti tvoria približne 15 percent zo 160 miliónov obyvateľov Pakistanu.
Polícia zadržala okrem iného aj 500 gramov kyanidu, ktorý mal byť použitý na otravu nápojov podávaných ľuďom na procesiách.
Sektárske násilie prepuká medzi sunnitmi a šiitmi každý rok počas moslimského mesiaca muharram, ktorý predstavuje obdobie smútku nad smrťou imáma Husajna, vnuka proroka Mohameda.
Ašúra je desiaty deň lunárneho mesiaca muharram, keď podľa islamskej tradície imáma Husajna spolu s väčšinou jeho rodiny zabil v bitke v roku 680 n.l. v irackom meste Karbalá (pri rieke Eufrat) islamský vládca Jazíd, ktorého si šiiti pripomínajú ako tyrana a utláčateľa.
Bitka bola súčasťou konfliktu, kto bude viesť moslimov. Spor sa začal po smrti proroka Mohameda, ktorá je kľúčovou udalosťou v rozštiepení islamu na sunnitskú väčšinovú a šiitskú menšinovú odnož.
Šiiti, ktorí dnes tvoria približne desať percent z jednej miliardy moslimov na celom svete, chceli za nástupcov Mohameda prorokovho zaťa Alího a Alího syna Husajna, oboch však zabili v boji.
Mnohí šiiti sa na procesiách na výročie smrti imáma Husajna v záchvate smútku bijú päsťami do pŕs alebo sa dokonca bičujú železnými reťazami do ramien.
Imám Husajn patrí k najuctievanejším svätcom šiitského islamu a dnes si ho pripomínajú šiitské komunity po celom svete, vrátane miliónov obyvateľov Iránu. V tejto krajine tvoria väčšinu zo 70-miliónovej populácie práve šiiti.
Informácie priniesli tlačové agentúry Reuters a Associated Press.