Praha/Koloděje 18. januára (TASR) Obvodný súd pre Prahu 9 uznal dnes oprávnenosť nárokov reštituenta Vítězslava Kumperu a rozhodol, že barokový zámok v Kolodějoch neďaleko Prahy, spolu s priľahlými budovami a lesom má štát vrátiť. Zámok od roku 1955 využíva vláda na reprezentačné účely a sporadicky aj na výjazdné rokovania.
Zámok Koloděje vznikol pravdepodobne na mieste malého opevnenia z polovice 14. storočia. Ako o zámku sa o ňom hovorí v písomnostiach od roku 1518. Prešiel mnohými rekonštrukciami a často menil majiteľov. V roku 1919 v ňom mal svoje letné sídlo československý prezident T.G. Masaryk a v roku 1937 si zámok kúpil riaditeľ továrne Walter Antonín Kumpera.
Zlé časy nastali pre starého otca dnešného reštituenta po roku 1946, keď úrady zneužili Benešove dekréty, aby sa mohli zámku zmocniť. Kumpera o zámok prišiel napriek tomu, že Národný výbor v Kolodějoch po vojne konštatoval, že jeho majiteľ s Nemcami nespolupracoval a je "dobrým Čechom".
Verdikt súdu je prelomový napriek tomu, že zatiaľ nenadobudol právnu moc a štát sa ešte môže odvolať. To je teraz možné očakávať. Pozemkový úrad v Prahe už vlani rozhodol o tom, že zámok sa má vydať. Vláda však na to reagovala podaním predbežnej žaloby a dosiahla pozastavenie vykonateľnosti rozhodnutia.
Sudca Jiří Malý dnes zamietnutie žaloby, ktoré znamená súhlas s vydaním zámku reštituentovi, zdôvodnil tým, že pozemkový úrad rozhodol správe.
"Kumperovci sa podľa môjho názoru neprevinili ničím, iba tým, že vlastnili majetok a vo svetle vtedajšej doby sa dospelo k záveru, že je potrebné im ho odobrať," argumentoval sudca a reštituentovi vyšiel v ústrety aj napriek tomu, že Vítězslav Kumpera niektoré požadované pozemky na začiatku 90. rokov označil nesprávne.
Prípad sa stal zaujímavý aj preto, lebo sa našli dokumenty, že vtedajšia moc o nelegálnosti svojho postupu vedela. Dochoval sa napríklad záznam z tajnej porady ministrov financií a spravodlivosti s národným správcom zámku zo 17. decembra 1948. Účastníci porady sa uzniesli, že podmienky pre konfiškáciu nie sú splnené, ale napriek tomu "konfiškáciu je potrebné uskutočniť".
Vítězslav Kumpera dnešný verdikt súdu privítal slovami: "No konečne!" V reštituovanom zámku vraj nechce bývať, ale chcel by tam zriadiť rodinné múzeum.
Mohol by tam zriadiť aj expozíciu obdobia od roku 1946. Už o rok neskôr, keď zámok prevzalo ministerstvo vnútra, tam bola zriadená škola Zboru národnej bezpečnosti. Ale 50. roky boli na zámku ešte zaujímavejšie: usídlila sa tam Štátna bezpečnosť a v podzemí zriadila väzenie. Celami kolodějského zámku prešli aj Vladimír Clementis a Gustáv Husák.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem