Washington 18. januára (TASR) - Tím amerických vedcov vo štvrtok oznámil, že vytvoril klonované ľudské embryá z kožných buniek dospelého človeka. Informoval o tom v odbornom časopise Stem Cells.
Vedci uviedli, že úspešne vložili DNA z kožnej bunky dospelého muža do darcovského vajíčka, z ktorého odstránili jeho genetický materiál.
Cieľom projektu je vytvoriť bunky, ktoré budú mať zhodné DNA s darcom, čo by mohlo pomôcť pri liečení vážnych chorôb ako je Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba.
Vedci z reprodukčného laboratória spoločnosti Stemagen v kalifornskom mestečku La Jolla sa nezaoberali skúmaním, či by sa z embryí mohli vyvinúť deti, pretože to nebolo cieľom ich projektu a embryá zničili pri testovaní, či sa ich DNA zhodujú s DNA dobrovoľníkov.
Vývoj "má potenciál spôsobiť prevrat v našom chápaní a vývoji liečenia degeneratívnych chorôb," napísal vedúci tímu Andrew French. Technológia by mohla umožniť vytvárať klonované bunky z pacientovho vlastného tela, ktoré by jeho telo pri liečbe chorôb neodmietlo.
Bunky z embryí sa môžu vyvinúť v akúkoľvek bunku tela, ale ich využitie vyvolalo etické otázky, pretože embryo treba zničiť, aby ich človek získal. Odporcovia potratov a náboženské skupiny to prirovnali k zničeniu ľudského života.
Americká vláda zakazuje využitie federálnych finančných prostriedkov na vytváranie nových buniek z ľudských embryí pre výskum, ale umožňuje využitie financií na kolónie buniek existujúcich pred rokom 2001.
Vlani americkí a japonskí vedci preprogramovali bunky ľudskej kože, aby fungovali ako bunky embryí, čo vyvolalo pochybnosti o obchádzaní etických zásad.
Predchádzajúce vyhlásenia o naklonovaní buniek človeka sa nepotvrdili, preto vedecká spoločnosť podobným deklaráciám nedôveruje.
Informovala o tom tlačová agentúra DPA.