Norimberg 17. januára (TASR) - Požiarny zbor považujú obyvatelia v rôznych kútoch sveta suverénne za najdôveryhodnejšiu organizáciu. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu spoločnosti GfK o dôvere ľudí k rozličným profesiám a organizáciám.
S veľkým odstupom nasleduje pošta a na treťom mieste sa ocitla polícia. Na opačnom konci rebríčka s najnižšími číslami skončili štátni zamestnanci, bankoví úradníci a odbory.
Hasiči dosiahli v prieskume najvyšší priemer 3,6 bodu. Pošta získala 2,9 a polícia 2,8 bodu. Za nimi sa umiestnili organizácie zaoberajúce sa ochranou životného prostredia, sudcovia a celonárodné charitatívne organizácie. Index dôvery GfK je založený na stupnici, kde číslo 1 reprezentuje charakteristiku "veľmi nedôveryhodný" a 4 naopak "veľmi dôveryhodný".
Hasiči vzbudzujú dôveru
Až 94 percent respondentov sa vyjadrilo, že dôverujú hasičom, pričom dve tretiny opýtaných dokonca tvrdia, že táto inštitúcia je "veľmi dôveryhodná". Ak berieme do úvahy priemer zo všetkých zúčastnených krajín, tri štvrtiny obyvateľstva dôverujú poskytovateľom poštových služieb. Platí to predovšetkým v strednej a východnej Európe, zatiaľ čo v západnej Európe je pošta až na treťom mieste a druhé miesto patrí polícii.
Celkovo 72 percent obyvateľov západnej Európy dôveruje polícii. Jedinou výnimkou je Grécko, kde polícii dôveruje iba zhruba 40 percent obyvateľstva, pričom väčšina Grékov policajtom "skôr nedôveruje". Hoci je v strednej a východnej Európe imidž polície všeobecne horší ako na západe, v každom prípade je celkovo pozitívny, keďže každý druhý respondent ohodnotil políciu vo svojej krajine ako dôveryhodnú.
Všeobecný trend vo vnímaní imidžu environmentálnych organizácií je tiež priaznivý, keďže okolo 60 percent opýtaných im vyjadrilo svoju dôveru. Výnimkou je Maďarsko, kde toto číslo kleslo pod 50 percent, a taktiež Grécko a Veľká Británia, kde sa úroveň dôvery pohybuje okolo 50 percent. Turci, Poliaci a Rumuni dôverujú organizáciám ochraňujúcim životné prostredie najviac zo všetkých zúčastnených krajín.
Nedôveryhodné odbory
Odbory dopadli najhoršie zo všetkých deviatich profesií, združení a organizácií, ktoré boli zaradené do prieskumu. Celkovo svojim odborovým organizáciám nedôveruje 58 percent Európanov a Američanov a z tohto percenta si celá štvrtina myslí, že odbory sú "veľmi nedôveryhodné".
Najkritickejší sú Bulhari, Taliani, Maďari a Gréci, kde sa viac než 70 percent respondentov vyjadrilo negatívne. Na druhej strane existujú krajiny, kde sú odbory vnímané pozitívne. V Holandsku sa 71 percent obyvateľstva vyjadrilo, že odborom dôveruje, a to isté si myslí zhruba polovica respondentov vo Švajčiarsku, Švédsku, Turecku, Belgicku, Španielsku a Poľsku.
Zmiešaný obraz pri porovnávaní jednotlivých krajín
Dôvera k sudcom, charitatívnym organizáciám, štátnym a bankovým zamestnancom sa líšila v závislosti od konkrétnej krajiny, avšak celkovo bol obraz týchto skupín pozitívny vo viac než polovici krajín z prieskumu.
Názor na sudcov sa v mnohých krajinách líši: zatiaľ čo väčšina Západoeurópanov a Američanov sudcom dôveruje, v strednej a východnej Európe je to iba 49 percent. Bulhari, Taliani a Gréci sú k sudcom mimoriadne nedôverčiví. Na druhej strane sudcovia sa tešia dôvere vo Švédsku, Holandsku, Rakúsku a v Nemecku.
Charitatívne organizácie dosiahli podľa Indexu dôvery GfK skóre 2,6 bodu, čo je rovnaký výsledok, ako majú sudcovia. S indexom na úrovni 62 percent sú tieto organizácie vnímané ako mimoriadne dôveryhodné v strednej a východnej Európe v porovnaní so západnou Európu a USA, kde je index dôvery o niečo nižší - 55 percent, resp. 57 percent. Predovšetkým Švajčiari, Poliaci a Turci hodnotia svoje charitatívne inštitúcie veľmi vysoko.
Maďari štátnym úradníkom príliš neveria
Štátni úradníci, ktorým v západnej Európe verí 53 percent a v USA dokonca 63 percent ľudí, sa tiež tešia dôvere u väčšiny populácie. V strednej a východnej Európe toto číslo klesá na 48 percent, pričom napríklad v Maďarsku a v Bulharsku sú ľudia k štátnym úradníkom obzvlášť kritickí. Až 73 percent Maďarov a 62 percent Bulharov sa vyjadrilo, že úradníkom neverí, a z tohto počtu celá tretina si myslí, že sú veľmi nedôveryhodní. V západnej Európe sa podobne negatívny pohľad na štátnych úradníkov vyskytol iba v Grécku a v Taliansku.
Obraz je podobne nesúrodý aj pri bankových zamestnancoch. Zhruba polovica respondentov tvrdí, že im dôveruje. V niektorých krajinách sa dokonca bankári tešili veľmi vysokej miere dôvery, napríklad vo Švédsku a v Holandsku. Tam im dôveruje viac než 80 percent obyvateľstva a vo Švajčiarsku a v Nemecku viac než 70 percent. Rovnaký podiel Talianov vôbec nedôveruje bankám. Nadpriemernú nedôveru bankárom zistil prieskum aj v Maďarsku, Španielsku, Rusku a vo Francúzsku.
Spoločnosť GfK Custom Research realizovala prieskum v 19 krajinách na jeseň minulého roka na vzorke 19.980 respondentov.
jam hy