SOFIA 17. januára (SITA/AFP) - Návštevu ruského prezidenta Vladimira Putina v Bulharsku budú vo štvrtok po prvýkrát v histórii bývalého sovietskeho satelitného štátu sprevádzať protesty. Počas dvojdňovej návštevy pri príležitosti 130. výročia rusko-tureckej vojny v rokoch 1877-1878, v ktorej Rusko oslobodilo Bulharsko spod päťstoročnej nadvlády Osmanskej ríše, obe krajiny podpíšu dve významné energetické dohody, vzbudzujúce obavy kritikov zo zvyšujúcej sa závislosti Sofie na ruských energetických zdrojoch.
Opozičná pravicová strana Demokrati za silné Bulharsko (DSB) vyzvala svojich prívržencov, aby sa vo štvrtok večer zhromaždili v hlavnom mestskom parku, kde v roku 1988 prebehli prvé antikomunistické demonštrácie v krajine. DSB tvrdí, že energetické dohody, ktorých podpis sa očakáva v piatok, "zmenia Bulharsko na trójskeho koňa Putinovej oligarchie v EÚ." Ďalšia skupina zaoberajúca sa ochranou ľudských práv plánuje na piatkové popoludnie pokojný protest v centre Sofie, počas ktorého budú jeho účastníci sedieť na zemi na hlavných križovatkách v meste, a tým ich zablokujú. Zhromaždenie a protestný pochod proti prvej návšteve prezidenta Putina v krajine od roku 2003 sa uskutoční pod heslom: "Dosť bolo sovietskej dominancie."
Predstavitelia Sofie a Moskvy v piatok podpíšu dohodu v hodnote 4 miliárd eur týkajúcu sa vybudovania novej jadrovej elektrárne v Belene na Dunaji. Rusko, Bulharsko a Grécko by tiež mali podpísať trojstrannú dohodu o založení spoločnosti na výstavbu nového plynovodu, ktorý bude transportovať ruský zemný plyn z kaukazskej oblasti k Egejskému moru.
Bývalý bulharský pravicový premiér Filip Dimitrov vyzval socialistického predsedu vlády Sergeja Staniševa, aby sa Putina opýtal na "brutálne porušovanie ľudských práv jeho režimom." Dimitrov, ktorý je podpredsedom parlamentu, tiež pozval jedného z najostrejších Putinových kritikov disidenta zo sovietskej éry Vladimira Bukovského, aby budúci týždeň navštívil Bulharsko.
Bulharsko, v súčasnosti člen NATO a Európskej únie, bolo počas sovietskej éry považované za jedného z najbližších spojencov Ruska. Komunistický diktátor Todor Živkov dokonca navrhoval pripojenie Bulharska k ZSSR ako 16. sovietskej republiky. Kritici sa dnes obávajú, že geografická blízkosť a vysoká energetická závislosť Bulharska na ruskej rope a zemnom plyne zvyšujú vplyv Moskvy na