Praha 17. januára (TASR) - Česká vojenská polícia aj republiková polícia prešetrujú na Generálnom štábe Armády ČR obrovský finančný škandál: v rokoch 2003 až 2007 tam existovali tajné fondy. Údajne by mali ísť až o 17,5 milióna Kč. Z čiernych peňazí si generalita a vysokí dôstojníci údajne financovali večierky, dovolenky, nakupovali luxusné dary a výbavu.
Ako o prípade informoval denník Mladá fronta dnes (MFD), polícia trestne stíha dvoch už bývalých vysokopostavených dôstojníkov armády, ale vylúčené nie je ani rozšírenie prípadu o ďalšie osoby. Bývalý šéf oddelenia ekonomickej sekcie Petr Šmída a ďalší nemenovaný dôstojník generálneho štábu boli armádou degradovaní na najnižšiu hodnosť, a prepustení bez nároku na odchodné a rentu.
Čierne fondy na českom generálnom štábe vznikali za éry náčelníka Pavla Štefku. Ten bol vo funkcii náčelníka GŠ AČR od decembra 2002 do februára 2007. Denník však naznačuje, že o podvodoch nemusel vedieť. V jeho prospech hovorí to, že ešte pred svojím odchodom z armády do diplomacie požiadal o kontrolu hospodárenia. Práve táto kontrola na existenciu čiernych fondov prišla.
A ako to celé fungovalo? Pomerne jednoducho: generálny štáb po dohode s niektorými firmami zaplatil za tovar, ktorý nikdy nebol dodaný. Spriaznená firma potom realizovala individuálne objednávky a zrážala si províziu vo výške 20 percent.
Čierne fondy poslúžili aj k nákupom špičkových horských bicyklov, záhradníckej techniky či nožov. Kuriózne je zistenie, že na generálnom štábe sa z čiernych peňazí dokonca objednávala spodná bielizeň. Napríklad, zákazková výroba pánskych slipov prišla českých daňových poplatníkov na 700 Kč za kus.
Prípad existencie tajných fondov na českom generálnom štábe nie je jedinou armádnou kauzou, ktorá v ostatnom čase zamestnala políciu. Vlani na konci októbra česká polícia obvinila z podvodu generálmajora Iva Zbořila, v rokoch 2004-2006 riaditeľa operačnej sekcie. Podvodov sa mal dopustiť v roku 2006 na generálnom štábe spolu s ďalšou trojicou dôstojníkov.
Zbořil podľa polície neoprávnene vyplácal finančné odmeny a nakladal so zverenými prostriedkami. Pikantné na kauze Zbořil bolo to, že ho zastihla na poste náčelníka vojenskej kancelárie prezidenta republiky. V tejto funkcii pobudol iba od marca 2007. V októbri, pod tlakom blížiaceho sa obvinenia a asi aj na naliehanie prezidenta Václava Klausa, Zbořil rezignoval.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh