Washington 17. januára (TASR) - Politické slobody ustupujú vo veľkých častiach sveta vrátane Ruska, Iránu, Pakistanu, Venezuely a Číny, oznámila v stredu nezávislá mimovládna organizácia na ochranu ľudských práv so sídlom v USA - Freedom House.
V roku 2007 došlo k obmedzeniu politických práv a občianskych slobôd v jednej pätine krajín sveta, vrátane niektorých politicky významných krajín akou je napríklad Rusko či Pakistan, uviedol Freedom House (www.freedomhouse.org) vo svojej výročnej globálnej správe.
"Tohtoročné výsledky ukazujú veľmi znepokojivé zhoršenie slobody v celom svete," uviedol Arch Puddington, riaditeľ výskumu organizácie, ktorá už tri desaťročia monitoruje demokraciu vo svete.
Vlani bolo podľa správy Freedom House "slobodných" 90 zo 193 krajín sveta vrátane Slovenska, čo je 46 percent svetovej populácie. Hoci sa tento počet oproti predchádzajúcemu roku nezmenil, vo veľkom počte krajín označených ako "čiastočne slobodné" (60 krajín) alebo "neslobodné" (takmer 2,4 miliardy ľudí, polovica z nich žije v Číne) došlo v uplynulom roku k ďalšiemu ústupu demokracie. V celkove 38 krajinách došlo k zhoršeniu situácie, mnohé z nich sa nachádzajú v južnej Ázii, na Blízkom východe a v bývalom Sovietskom zväze. Iba 10 krajín, vrátane Thajska a Toga, zaznamenalo zlepšenie, pokračuje správa.
K zoznamu demokratických krajín sa pripojila jediná Mauritánia, zatiaľ čo Filipíny, Bangladéš a Keňa z tohto zoznamu vypadli.
Zhoršenie demokracie je osobitne badať v trhovo orientovaných autokraciách a diktatúrach s bohatými ropnými zásobami, vrátane Ruska, Iránu, Venezuely a Číny. "Najviditeľnejšie je to v Rusku a Číne, ale aj v iných častiach sveta sa vlády pokúšajú zapriahnuť silu trhu za súčasného uchovania uzavretých politických systémov", uvádza správa Freedom House.
V tejto súvislosti kritizuje minuloročné parlamentné voľby v Rusku a vládu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorá podľa správy poskytuje politickú, morálnu a materiálnu podporu autoritárskym režimom strednej Ázie ako Uzbekistanu či Kirgizsku a na iných svojich susedov, napríklad na Estónsko, vyvíja nátlak.
Freedom House vyjadril znepokojenie nad "výrazným ústupom" slobôd v Gruzínsku, kde bol v novembri vyhlásený výnimočný stav.
K ústupu demokracie došlo aj v troch dôležitých krajinách Blízkeho východu - Egypte, Libanonu a Sýrii, ako aj na palestínskych územiach.
Politická manipulácia etnickým napätím a intolerancia lídrov vyústili v obmedzenie politických práv a občianskych slobôd v niekoľkých afrických krajinách ako je Keňa a Konžská demokratická republika.
Situácia v Pakistane - považovanom za "neslobodný" štát, sa ešte zhoršila, keď sa vláda prezidenta Parvíza Mušarráfa pokúsila upevniť svoju moc potlačením demokratickej opozície. Došlo k nárastu politického násilia a zavraždenie šéfky opozície Bénazír Bhuttovej.
Čína je podľa Freedom House "neslobodnou" krajinou s najvyšším počtom obyvateľov. Očakávania, že čínski predstavitelia pred letnými olympijskými hrami 2008 umožnia nejaké reformy sa nesplnili. V Číne pokračovalo prenasledovanie politických aktivistov, internetových žurnalistov a obhajcov ľudských práv, uvádza správa.
Čína sa nachádza tesne nad krajinami, ktoré Freedom House nazýva "vôbec najhoršími" v oblasti politických práv a občianskych slobôd. Najhoršie z najhorších sú: Kuba, Severná Kórea, Turkménsko, Uzbekistan, Líbya, Sudán, Mjanmarsko a Somálsko.
Informovali o tom tlačová agentúra Reuters a Associated Press.
1 2 žab