Napriek zákazu zhromažďovania vyšli priaznivci opozičného Oranžového demokratického hnutia (ODM) do ulíc, aby žiadali vypísanie nových volieb. Policajné zásahy a zrážky s rozhnevanými mládežníkmi si vyžiadali najmenej dve obete a niekoľko zranených. Opozícia však upozorňuje, že protesty budú pokračovať. Mnohí obyvatelia Kene sa obávajú ďalších krvavých nepokojov, ktoré prepukli bezprostredne po voľbách 27. decembra a vyžiadali si vyše 700 obetí.
Mnohé ulice v hlavnom meste Nairobi boli v stredu uzavreté a budovu parlamentu chránili špeciálne policajné jednotky. Bezpečnosť posilnili aj v západnom meste Eldoret, kde pred dvoma týždňami zaznamenali jeden z najhorších prejavov násilia. Poriadková polícia strážila aj ulice provinčných miest Nakuru a Kericho. Mnohí obyvatelia sa vybrali do práce ako obvykle a doprava v Nairobi fungovala.
Ako informovali predstavitelia polície, pri zrážkach s priaznivcami opozície v západnom meste Kisumu zahynuli dvaja demonštranti a viacerí utrpeli zranenia. "Jedného muža strelili do chrbta, keď sa polícia snažila rozptýliť okolo 1000 mladíkov, ktorí sa tu pokúšali zhromaždiť," uviedol pod podmienkou anonymity policajný veliteľ. Rovnaký zdroj neskôr informoval, že strelným poraneniam v nemocnici podľahol ďalší muž. Predstaviteľ nevedel uviesť presný počet zranených, podľa neho však hospitalizovali najmenej dvoch mužov. V chudobných štvrtiach a na predmestiach Kisumu predtým polovojenská polícia bojovala s rozhnevanými mládežníkmi, ktorým chcela zabrániť v účasti na protestnom zhromaždení v hlavnom parku. Fotograf tlačovej agentúry AFP po streľbe informoval o jednej obeti, ktorej telo videl v nemocnici. Polícia podľa neho uzavrela centrum mesta. Policajná streľba zranila aj troch demonštrantov v Nairobi.
Poriadková polícia tiež použila slzný plyn proti stovkám mladých ľudí, ktorí pochodovali na protestné zhromaždenie na štadión v prístavnom meste Mombasa. "Polícia použila slzný plyn proti mládežníkom, ktorí mali v pláne spôsobiť chaos pri dvoch malých incidentoch," uviedol náčelník miestnej polície Wilfred Mbithi. "Demonštrácie sú zakázané," povedal a dodal, že zaznamenali dve skupiny demonštrantov, pričom v každej bolo asi 150 mladých ľudí.
Líder opozície Raila Odinga v stredu prisľúbil, že protesty budú pokračovať napriek zákazu. "Nič nám nezabráni v organizovaní takýchto zhromaždení," uviedol vo vyhlásení. "Keňania budú naďalej požadovať svoje ústavou zaručené právo na pokojný protest," dodal. "Zákaz demonštrácií platí a nasadených je dosť bezpečnostných zložiek, aby ho presadili," povedal hovorca polície Eric Kiraithe.
Kenská opozícia obviňuje prezidenta Kibakiho, že si volebné víťazstvo zabezpečil podvodom. Na utorňajšom prvom zasadnutí parlamentu dosiahlo opozičné hnutie úspech, keď sa po troch kolách hlasovania presadil na poste predsedu parlamentu kandidát opozície Kenneth Marende. Politici z rôznych strán počas zasadania kričali a navzájom sa obviňovali. Päťdesiatdvaročného právnika Marendeho nakoniec zvolili pomerom hlasov 105 ku 101. Tesný výsledok hlasovania naznačuje, že vláda bude mať ťažkosti pri presadzovaní návrhov zákonov v parlamente, čím krajine hrozí politická stagnácia.