KÁHIRA 15. januára (SITA/AFP) - Egypt a Turecko sú jednoznačne proti vojne s Iránom a za diplomatické riešenie krízy vo vzťahoch medzi Teheránom a medzinárodným spoločenstvom. V utorok to na stretnutí v Káhire potvrdili prezidenti Egypta a Turecka Husní Mubarak a Abdullah Gül. Reagovali tak na slová amerického prezidenta Georgea W. Busha, ktorý cez víkend na návšteve Spojených arabských emirátov Irán ostro napadol a obvinil ho z podpory teroristov po celom svete, za čo sa mu v pondelok dostalo rovnako ostrej odpovede zo strany Teheránu.
"Nevieme žiadne podrobnosti o iránskom jadrovom programe, ale aj ak predstavuje nebezpečenstvo, musí sa to riešiť mierovo. Nie je žiaden dôvod na použitie sily. Použitie sily by malo veľmi vážne následky pre región aj pre svet," vyhlásil po rokovaní s Gülom Mubarak. "Problémy treba riešiť mierovým spôsobom," povedal na spoločnej tlačovej konferencii po rokovaní v Káhire Gül.
Bush v nedeľu na návšteve v Spojených arabských emirátoch vyhlásil, že Irán je v súčasnosti celosvetovo najväčší štátny sponzor terorizmu. Spojené štáty a ich partneri na Blízkom východe sa podľa neho musia spojiť a čeliť tejto hrozbe, "kým ešte nie je neskoro". "Činy Iránu ohrozujú bezpečnosť všetkých národov. Irán posiela milióny dolárov extrémistom po celom svete a usiluje sa zastrašovať svojich susedov raketami a agresívnou rétorikou," vyhlásil americký prezident.
Radovým Iráncom Bush odkázal, že si zaslúžia inú vládu ako režim súčasného prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda. "Iránski občania, oplývate bohatou kultúrou a nadaním, a máte právo mať vládu, ktorá počúva vaše želania," povedal. "Vyzývame režim v Teheráne, aby vypočul vašu vôľu."
Podľa pondelňajšieho stanoviska Iránu Bushov prejav len dokazuje jeho frustrácie z toho, že sa mu nepodarilo dostať kľúčové krajiny Blízkeho východu na stranu Ameriky. "Bushove výroky len ukazujú jeho zúfalstvo a pocit zlyhania v jeho posledných mesiacoch v prezidentskom úrade," vyhlásil hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Muhammed Alí Husajní.