Štrasburg 15. januára (TASR) - Náboženské presvedčenie nemožno zneužívať na násilie a terorizmus, vyhlásil dnes v Európskom parlamente najvyšší sýrsky duchovný vodca Ahmed Badr Hasún. V pléne vystúpil na pozvanie predsedu EP Hansa-Gerta Pötteringa v rámci Európskeho roka medzikultúrneho dialógu 2008, ktorý sa oficiálne začal minulý týždeň.
"Neexistujú sväté vojny, svätý je len mier. Ľudia nesmú nikdy zneužívať náboženstvo na vraždenie iných," zdôraznil sýrsky veľký mufti, podľa ktorého dochádza ku konfliktom medzi príslušníkmi odlišných kultúr a náboženstiev na základe neznalosti a ignorancie.
"Kultúra je to, čo obohacuje naše ľudské vnímanie. Sme tvorcami kultúry a treba sa zamerať na to, kde dochádza k stretom kultúr. Civilizovaný človek bez ohľadu na to, k akej kultúre a náboženstvu sa hlási, podá druhému ruku," uviedol veľký mufti.
Šéf EP vyjadril v tejto súvislosti presvedčenie, že mierové spolunažívanie medzi kultúrami a náboženstvami v rámci EÚ i vo vzťahu k ostatným národom, obzvlášť z blízkovýchodného regiónu, je možné a kľúčové.
"Musíme vytvoriť intelektuálny a kultúrny most cez Stredomorie založený na vzájomnom obohacovaní sa a na spoločných hodnotách. Treba ho vybudovať na základe otvoreného a úprimného dialógu, výmene názorov a vzájomnom pochopení. Tolerancia je podstatou pre medzikultúrny dialóg," konštatoval Pöttering.
Počas Európskeho roka medzikultúrneho dialógu zavíta do EP v nadchádzajúcich 12 mesiacoch viacero ďalších popredných zahraničných osobností. Okrem toho sa uskutoční niekoľko podujatí zameraných na podporu medzikultúrneho dialógu, vrátane arabského, či afrického týždňa alebo filmového festivalu.
Na Európsky rok medzikultúrneho dialógu sa vyčlenilo desať miliónov eur, ktoré sa okrem informačnej a propagačnej kampane použijú aj na spolufinancovanie 27 národných a siedmich najvýznamnejších európskych projektov zameraných na medzikultúrny dialóg. Projekty sa týkajú mestskej kultúry, migrácie, moderného umenia, médií, či aktivít prisťahovaleckých komunít.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh