Prezident
Mwai Kibaki a opozičný líder Raila Odinga sa majú po prvýkrát stretnúť zoči-voči, odkedy bývalý kandidát na najvyšší post v krajine Odinga obvinil Kibakiho zo sfalšovania volieb. Okolo parlamentu sú rozmiestnení vojaci, zablokované sú aj niektoré cesty. Poriadková polícia zas stráži neďaleké dopravné tepny.
Hovorca Odingovej strany Ahmed Hashi povedal, že účasť na parlamentnom zasadnutí zvolanom prezidentom neznamená uznanie Kibakiho v úrade prezidenta. Žiadna strana nemá dvojtretinovú väčšinu potrebnú pre zvolenie predsedu parlamentu a obe sa snažia získať podporu poslancov z menšinových strán.
Nezávislí kenskí analytici varujú, že oba tábory sa môžu pokúsiť podplatiť členov parlamentu, aby si zabezpečili hlasy. Odingova strana má 99 kresiel v 222-člennom parlamente, strana prezidenta Kibakiho má 43 mandátov. Hovorca opozície Salim Lone povedal:" Ideme do parlamentu a sadneme si na stranu vlády a dáme najavo, kto vyhral voľby." Opozícia podporuje na post predsedu Kennetha Marendeho a Kibaki Francisa ole Kapara.
Násilie, ktoré prepuklo v Keni po decembrových prezidentských voľbách, si vyžiadalo najmenej 612 obetí na ľudských životoch.