ŠTRASBURG 15. januára (SITA) - Prvé tohtoročné plenárne zasadanie Európskeho parlamentu (EP) sa začalo v pondelok podvečer v Štrasburgu. Kľúčovou témou je stredajšie hlasovanie o návrhu smernice o spotrebiteľskom úvere, ktorej cieľom je umožniť európskym občanom získavať spotrebiteľský úver v ktorejkoľvek krajine EÚ a zabezpečiť im pritom vysoký stupeň ochrany proti nekalým praktikám poskytovateľov. Nová legislatíva sa má vzťahovať len na úvery do určitej výšky a nezahŕňa hypotekárne úvery ani pôžičky na kúpu
Prerokúvaná smernica má uľahčiť bankám a iným finančným inštitúciám v celej EÚ poskytovanie spotrebiteľských úverov občanom iných členských krajín EÚ, teda nielen občanom štátu, v ktorom má daná finančná inštitúcia svoje sídlo. Spotrebiteľom to prinesie väčšie možnosti výberu medzi poskytovanými pôžičkami a tiež jednoduchšie možnosti porovnávania dostupných úverových produktov.
Celoeurópskym zosúladením piatich základných sfér (predbežných informácií o zmluve, informácií uvedených v zmluve, ročnej percentuálnej miere nákladov, práva na odstúpenie od zmluvy a práva na predčasné splatenie) má dôjsť k vytvoreniu skutočného jednotného trhu pre spotrebiteľské úvery, keďže veritelia už nebudú prispôsobovať svoje produkty rozdielnym právnym predpisom v jednotlivých členských štátoch, ale len spoločnej smernici.
Členské štáty navrhujú platnosť smernice pre pôžičky vo výške 200 - 100 000 eur (cca 6 500 - 3 250 000 Sk), kým Európsky parlament navrhuje znížiť hornú hranicu o polovicu (tj. na 50 000 eur). Na úvery so sumami vyššími než sú uvedené hodnoty by sa aj naďalej mali vzťahovať vnútroštátne predpisy.
Poslanci si okrem toho vypočujú slovinského premiéra Janeza Janšu, ktorý predstaví plénu program predsedníctva EÚ, predovšetkým politiku integrácie krajín západného Balkánu. Prvým krokom k odštartovaniu európskeho roka medzikultúrneho dialógu je návšteva veľkého sýrskeho muftího, šejka Ahmada Badredína Hasúna.
V prvom čítaní sa zas bude plénum zaoberať smernicou o letiskových poplatkoch, ktorá má zabrániť jednotlivým letiskám v zneužívaní dominantnej pozície na trhu. Po jej vstupe do platnosti by mali všetky letiská a letecké spoločnosti podliehať spoločným a transparentným predpisom. Vzhľadom na to, že automobilové odvetvie EÚ čelí tvrdej medzinárodnej konkurencii ako aj zvyšovaniu požiadaviek z hľadiska životného prostredia a bezpečnosti na cestách, budú poslanci diskutovať o iniciatíve na zvyšovanie konkurencieschopnosti automobilového priemyslu EÚ známej pod skratkou CARS 21.
EP sa bude venovať aj správe o stratégii EÚ v oblasti ochrany práv dieťaťa a tiež stratégii EÚ pre rómsku problematiku.