Na severe Pyrenejského polostrova by mal vyrásť najväčší zábavný parkv Európe.
MADRID. Nie náhodou si skupina developerov na nedávnu prezentáciu svojho megalomanského projektu v Španielsku vybrala Las Vegas. Ich plán postaviť najväčší zábavný park v Európe s názvom Gran Scala si berie inšpiráciu práve z americkej továrne na sny a peniaze, mesta hazardu v Nevadskej púšti.
Zábava v pustatine
Tu sa začína prvá podobnosť s týmto novým projektom, pre ktorý bola vybraná púšť Los Monegros v Aragone na severo-východe Španielska. Tento región zvolili pre jeho výhodnú polohu, len hodinu jazdy autom od letiska v Zaragoze, ktoré je považované za dôležitý uzol nízkonákladových aeroliniek.
Veľkú úlohu tiež zohrala príjemná miestna klíma a prírodné podmienky. A najmä dostupnosť pozemkov pre nákup na tento grandiózny projekt s rozlohou dvetisícdvadsaťpäť hektárov. Mal by na ňom vyrásť komplex desiatok hotelov a kasín, piatich zábavných parkov a konferenčných centier. Súčasťou parku Grand Scala by mali byť, samozrejme, značkové butiky, drahé reštaurácie, opera, golfové ihrisko a dostihová dráha. Napriek tomu, že býčie zápasy v Španielsku strácajú na popularite, nemali by tam chýbať ani býčie arény.
Cesta časom
Leitmotívom celého parku je cesta časom, civilizáciami a kultúrami. Každej zo 16 historických epôch sú zasvätené dve múzeá, hotely a kasína. Dohromady teda tridsaťdva komplexov od starovekého Egypta a antického Ríma cez stredovek, renesanciu a novovek.
„Bude to nová verzia Las Vegas v Európe, prinesie mnoho pracovných miest, Disneyland v Paríži bude v porovnaní s naším projektom zanedbateľný,“ tvrdí hovorca Aristocrat Technologies, austrálskej spoločnosti zameranej na hazard, ktorá je súčasťou medzinárodného konzorcia.
Pretože zámerom je vytvoriť oblasť oddychu a zábavy pre všetky vekové kategórie, pre najmladších sa pripravujú nezvyčajné zábavné parky.
Park špiónov
Prvý bude Spyland – fiktívny svet tajných služieb s dobrodružným a vzdelávacím nádychom. Druhý bude patriť vodnému živlu – Aquatica. Zábavný komplex bude plný kĺzačiek a exotických zvierat.
A do tretice – SpacePortLeisure – zasvätený športu, rýchlym dráham a vesmíru.
Odhadovaná suma celého projektu je sedemnásť miliárd eur. Financovať ho bude britské konzorcium dvanástich firiem International Development. Ich prognózy počítajú s prílevom dvadsiatich piatich miliónov turistov od roku 2015. Projekt by mal vyrásť do roku 2023.
Developeri sú optimisti. Očakávajú malú opozíciu zo strany ekológov, ktorí chcú vidieť vypracovanú expertízu dosahu tohto vlastne nového stotisícového mesta na mieste nepoškvrnenej prírody. Sami tvrdia, že prevádzka parku a infraštruktúra budú zásobované obnoviteľnými solárnymi a veternými energiami.
Autor: Peter Foglar, spolupracovník SME