Najmenej 27 ľudí zahynulo v susednom Zimbabwe, kde dažde, údajne najhoršie od koloniálnej éry, odplavili úrodu a zhoršili aj tak katastrofálnu ekonomickú situáciu v krajine. Podľa Medzinárodného výboru Červeného kríža v Ženeve povodne hrozia v piatich ďalších krajinách v juhoafrickom regióne.
Mozambická národná jednotka civilnej ochrany nasadila dve lode, ktoré prepravili do bezpečia 18 tisíc ľudí z dvoch oblastí v severozápadnej provincii Tete, kam UNICEF posiela pomoc. Sústavné dažde vyvolávajú obavy, že tohtoročné povodne by mohli byť horšie ako minulý rok, keď zahynulo najmenej 40 ľudí a viac ako 120 tisíc prišlo o domovy. Počas obdobia dažďov sa doteraz utopilo päť ľudí a dvoch zabili krokodíly. Okolo 50 tisíc odišlo z domovov a ďalších asi 30 tisíc je ohrozených.
Medzinárodná Federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca uviedla, že záplavy ohrozujú aj Zambiu, Malawi, Lesotho, Svazijsko a Madagaskar. "Predpoveď počasia na nasledujúcich sedem dní nie je dobrá, očakáva sa ďalší dážď, ktorý môže trvať až do apríla," uviedla organizácia vo vyhlásení. "Ak sa to splní, južná Afrika čelí obrovským záplavám s možnými katastrofálnymi dôsledkami."
Lokálne povodne sa objavujú v južnej Afrike počas obdobia dažďov od novembra do marca. Mozambik zlepšil preventívne opatrenia od povodní v roku 2001, ktoré si vyžiadali 800 obetí. Podľa mozambických úradov hrozí pretrhnutie priehrady Cahora Bassa, čo by zhoršilo záplavy na nižších úrovniach rieky Zambezi. V Mozambiku, patriaceho k najchudobnejším štátom sveta, prerušené dopravné spojenia bránia presunu zásob a surovín. Podľa ministerstva školstva voda zničila 49 škôl a koncom mesiaca deti odštartujú nový školský rok v stanoch. UNICEF informoval, že poskytne stany a školské pomôcky deťom evakuovaným do náhradných centier. V rámci prevencie pred vypuknutím malárie a cholery posiela do oblasti aj zariadenia na úpravu vody.