PRAHA. Zatiaľ bez vysvetlenia zostáva informácia TV Nova, že bývalá pravá ruka Miloša Zemana, niekdajší jeho vplyvný poradca Miroslav Šlouf, od októbra do polovice decembra 2007 až 48-krát telefonoval Josefovi Pavlíkovi, šéfovi sekretariátu najvyššej štátnej zástupkyne Renáty Veseckej.
K telefonátom došlo v čase, keď sa úrad venoval dvom vážnym kauzám - prípadu Biolieh a úplatkárskej afére vtedajšieho vicepremiéra a predsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka.
Za prešetrenie podozrivo častých telefonátov Miroslava Šloufa na generálnu prokuratúru a údajne aj šéfovi jedného z odborov Inšpekcie Ministerstva vnútra ČR Janovi Vaněčkovi sa dnes vyslovili politici z radov koalície aj opozície.
Bývalý komunistický funkcionár Šlouf je považovaný za niekdajšiu šedú eminenciu ČSSD. O jeho služby je však záujem aj dnes, pretože má stále dôležité kontakty na členov ČSSD, ktorí nie sú stúpencami predsedu strany Jiřího Paroubka.
Vlani Šlouf sprostredkoval stretnutie prezidenta Václava Klausa so Zemanom a údajne pre vládnu ODS v poslaneckom klube ČSSD zháňa hlasy na podporu Klausovej prezidentskej kandidatúry.
Vážny tieň podozrenia padol na úrad najvyššej štátnej zástupkyne Veseckej už minulý týždeň, keď Česká televízia v reportáži relácie Reportéri v súvislosti s kauzou Čunek informovala o troch veľmi neštandardných vlaňajších schôdzkach bývalého ministra spravodlivosti Pavla Němca, podpredsedu Najvyššieho súdu ČR Pavel Kučeru a ostravskej krajskej prokurátorky Zlatuše Andělovej.
Stretnutia sa konali 6. a 28. februára a 17. mája. Na jednej zo schôdzok sa zúčastnila aj Vesecká. Stretnutia vysokopostavených justičných úradníkov s exministrom Němcom, ktorý je iba obyčajným komerčným právnikom, sa konali v pracovnom čase, ale nie je o nich žiadny úradný zápis.
Účastníci stretnutí nechcú vysvetliť ich obsah, a vysvetlenie Kučeru, že ho Němec viezol z Brna do Ostravy iba preto, aby mu predviedol svoje nové auto, vyvolávajú úsmevy.
ČT sa domnieva, že na schôdzkach bol vyvíjaný nátlak na ostravskú zástupkyňu Andělovú, aby zastavila kauzu vicepremiéra Čunka, ktorá destabilizovala vládu a koalíciu. Iba deň po prvom záhadnom stretnutí totiž Senát zbavil Čunka imunity a vydal ho na trestné stíhanie. A na ďalší deň polícia Čunka obvinila z trestného činu prijatia úplatku.
Prípad Čunek napokon skončil v aute. Predchádzal tomu veľmi neštandardný zásah Veseckej, ktorá prípad presunula z moravského Přerova inému štátnemu zástupcovi do východočeskej Jihlavy.
Kauza tak neskončila pred súdom, kam podľa kriminalistov nezvratne smerovala, ale vyhlásením prokurátora Arifa Salichova, že inkriminovaný skutok sa nestal, a zastavením Čunkovho stíhania.