WASHINGTON 14. januára (SITA/AFP) - Republikán John McCain sa javí ako celonárodný líder svojej strany. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý v USA zverejnili v nedeľu a ktorý spoločne uskutočnili televízia CBS a denník New York Times. Prieskum naznačil, že McCain, ktorému sa podarilo zvíťaziť v primárkach v New Hampshire, sa v republikánskom tábore ujal vedenia s 33 percentami pred bývalým guvernérom Arkansasu Mikeom Huckabeem (18 percent).
McCain (71), individualistický senátor za štát Arizona, súperil s Georgeom W. Bushom o nomináciu na prezidentského kandidáta v roku 2000. Odvtedy má s prezidentom zložité vzťahy. Svoju kampaň na tohtoročné prezidentské voľby oficiálne začal v apríli 2007. Ako na svojej internetovej stránke pripomína britská televízna a rozhlasová stanica BBC, McCain je jednou z najvýznamnejších politických postáv vo Washingtone. Známy je bojom proti mučeniu a kampaňou za reformu financií. Hoci o sebe hovorí, že je konzervatívec, pre časté spory s Bushovou vládou sa stal populárnejší medzi liberálmi ako medzi niektorými skupinami konzervatívcov.
McCaina húževnato podporuje zotrvanie amerických vojakov v Iraku, čo je v USA čoraz menej populárne. Bývalého šéfa Pentagonu Donalda Rumsfelda však označil za "jedného z najhorších ministrov obrany v dejinách" a Bushovu vládu kritizuje za to, ako vojnu vedie.
Povesti McCaina prospieva jeho správanie počas vietnamskej vojny, v ktorej sa zúčastnil ako letec. Keď ho v roku 1967 zostrelili, odmietol, aby mu dali prednosť pred ostatnými vojnovými zajatcami a aby ho na slobodu prepustili skôr preto, že je synom amerického admirála. Vo vietnamskom väzení tak strávil 5 rokov, z toho dva roky na samotke. Dôsledkom bitky vo väzení je to, že jednou rukou nedokáže dostatočne hýbať. Po návrate do USA slúžil v námorníctve až do odchodu do penzie v roku 1981. O rok neskôr sa stal poslancom Snemovne reprezentantov a v roku 1986 získal kreslo v Senáte. McCain je hlasným kritikom mučenia a presadil zákon zakazujúci hrubé, neľudské alebo ponižujúce zaobchádzanie s podozrivými teroristami. Z radov Republikánskej strany McCain nevybočuje pokiaľ ide o postoj voči interrupciám, rozdielne názory však má v otázke práv homosexuálov.