BRATISLAVA 14. januára (SITA) - Päť rokov po zvrhnutí irackého diktátora Saddáma Husajna sa bývalí funkcionári jeho strany Baas môžu uchádzať o vedúce posty v štáte a administratíve. "To je dôležitý signál," povedal americký prezident George W. Bush počas návštevy Abú Zabí.
Po páde režimu v roku 2003 bol strana Baas zakázaná a jej členovia stiahnutí z úradov. Desaťtisíce jej členov zostali bez práce a tak sa niektorí poprední funkcionári pridali k irackým povstalcom. Nový zákon teraz umožňuje ich návrat do štátnej služby. Dobré miesta sú však už obsadené stúpencami nových vládnych strán a nikde ich neprijmú práve s otvorenou náručou. Úroveň vzdelania novej garnitúry je však výrazne nižšia v porovnaní s niekdajšími privilegovanými členmi Saddámovej strany. Iračania sa napríklad často sťažujú na neschopnosť policajných dôstojníkov, ktorí nemajú ani maturitu.
Na základe nového zákona sa môže do úradu vrátiť ten, kto počas Saddámovho režimu nepáchal zverstvá. Spojené štáty trvali na tom, aby bola takáto legislatíva prijatá, pretože je dôležitým krokom k zmiereniu medzi sunnitmi, ktorí boli po zosadení Saddáma Husajna vytesnení na okraj spoločnosti a šiitmi, ktorí boli zas počas starého režimu diskriminovaní. Nie všetci sunniti sú však so zákonom spokojní, niektorí poslanci zastávajú názor, že ho je možné len ťažko presadiť. Iným sa zas rehabilitácia bývalých funkcionárov zdá nedostatočná.
Na strane šiitov odmieta zákon radikálna strana duchovného Muktadu al-Sadra, ktorú v parlamente zastupuje 30 poslancov. Nedá sa vylúčiť, že jej milície (Mahdího armáda) sa nepokúsi zabrániť obsadeniu popredných funkcií bývalými členmi strany Baas pomocou zbraní.