Madrid 11. januára (TASR) - Španielska národná hymna, ktorá ako jedna z mála vo svete nemá slová, by po takmer 250 rokoch, odkedy existuje jej notový zápis, mohla získať svoj text. Španielsky olympijsky výbor dnes oznámil víťaza textárskej súťaže k melódii hymny známej ako Marcha Real (Kráľovský pochod).
Porota, ktorú zriadili národný olympijský výbor a autorská organizácia SGAE, vyberala z približne 2000 návrhov. Podľa médií bol pôvodný počet textov dokonca vyše 7000.
Iniciatíva na výber slovného sprievodu vznikla na základe žiadosti španielskych atlétov. Tí sa sťažovali, že si pri vyhlasovaní víťazov na športových podujatiach nemôžu na rozdiel od svojich súperov zaspievať a odkázaní sú maximálne na zahmkanie alebo zanôtenie si v podobe "la, la, la".
Víťazný návrh textu bude oficiálne predstavený 21. januára na športovej slávnosti v Madride, kde ho zaspieva svetoznámy španielsky tenorista Placido Domingo. Verše však už zverejnili španielske médiá, pričom návrh vyvolal rozporuplné reakcie politikov, umelcov i širokej verejnosti. Predstavitelia niekoľkých politických strán kritizovali navrhovaný text ako staromódny, ktorý nezodpovedá španielskej realite. Z pôvodne mysteriózneho autora sa vykľul 52-ročný nezamestnaný Paulino Cubero, ktorý žije v Madride.
Slová hymny sa snažia zdôrazňovať rôznorodosť v rámci jednoty, aby sa tak vyhli odporu nacionálne ladených Baskov, Kataláncov a ďalších regionálnych nacionalistov, ktorí sa nestotožňujú so španielskym štátom.
Prvé verše znejú: "Nech žije Španielsko/Poďme spievať všetci spolu/s rôznymi hlasmi/a jedným srdcom./
Olympijský výbor potrebuje zozbierať pol milióna podpisov, aby návrh predložil ako občiansku iniciatívu do parlamentu. Na oficiálne schválenie bude ďalej potrebná dohoda medzi vládnymi socialistami a opozičnou konzervatívnou Ľudovou stranou, keďže nacionálne strany sa javia byť proti iniciatíve.
Kráľovský pochod, ktorého pôvod je neznámy, bol prvýkrát vytlačený v roku 1761. Neoficiálne slová boli pre hymnu použité počas vlády kráľa Alfonza XIII. v rokoch 1886-1931 a za diktatúry Francisca Franca v období rokov 1939-75.
Informovali o tom agentúry Reuters, AP a DPA.